Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dwudziesta ósma niedziela zwykła gromadzi nas na Eucharystii. Będąc Kościołem tworzymy wspólnotę, bo chcemy słuchać słów Jezusa. Liturgia słowa tej niedzieli pokazuje nam otwarte serce Boga, który chce nas wprowadzić w głębię swojej tajemnicy. Dlatego zaprasza nas na ucztę swojego Syna i czyni z nas wspólnotę uczniów. Ewangeliczna uczta to zapowiedź tajemnicy Kościoła, w którym jest miejsce dla każdego.
 2. Dzisiaj przypada 15 października. Tego dnia od kilku lat w Polsce obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego, który po raz pierwszy obchodzono w 1988 roku, w Stanach Zjednoczonych. Modlitwą różańcową będziemy wspierać rodziców, którzy przeżywają utratę dziecka.
 3. O godz. 9:30 ostatnie w tym roku nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy od maja do października, w trzecią niedzielę miesiąca, pół godziny przed Mszą Świętą o godz. 10:00.
 4. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Cywilizacja życia”. Po każdej Mszy Świętej będą zbierane ofiary do specjalnych puszek na wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jutro przypada 45. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dzień 16 października został ustanowiony przez Sejm RP w roku 2005 Dniem Papieża Jana Pawła II. Wspomnienie liturgiczne obchodzimy 22 października. Tego dnia bowiem rozpoczął się wielki pontyfikat.
 5. W niedzielę za tydzień będziemy przeżywać uroczystość odpustu parafialnego ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty – patrona kościoła. Uroczystą Sumę o godzinie 12:00 odprawi ks. kan. dr Janusz Cegłowski – emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Jana Kantego w Mławie.
 6. W dniu odpustu parafialnego nie będzie Mszy Świętej o godz. 15:00, a nabożeństwo różańcowe zostanie odprawione w czasie Sumy odpustowej, cząstką Różańca w tajemnicach światła. Zapraszam parafian i gości, całą asystę procesyjną, dziewczęta sypiące kwiatkami, służbę liturgiczną, poczty sztandarowe oraz druhny i druhów z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Serdeczna prośba o podjecie wieńców dożynkowych przez przedstawicieli poszczególnych miejscowości parafii w tej ostatniej procesji eucharystycznej tego roku.
 7. Od wtorku 24 października będą przyjmowane wypominki roczne i jednorazowe oraz intencje Mszy Świętych na nowy rok kalendarzowy. Na stoliku z prasą przy wyjściu z kościoła znajdują się karteczki na wypominki jednorazowe.
 8. W tym tygodniu z okazji zbliżającego się odpustu parafialnego planowane są odwiedziny osób chorych i w podeszłym wieku, pozostających na stałe w swoich domach oraz będących pod opieką parafialnego duszpasterstwa chorych. W piątek 20 października: Nowe Czernice od strony Węgry, Chojnowo, Kownaty, Zembrzus Wielki, Nowe Czernice od strony Chrostowa, Jabłonowo, Kuskowo i Żebry; sobota 21 października: Czernice Borowe. Wizyty duszpasterskie rozpoczną się ok. godz. 9:00. W nowych sytuacjach duszpasterskich proszę o wiadomość.
 9. Nabożeństwo różańcowe jest odprawiane od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, a w niedziele zwykle na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00. Dziś Różaniec papieski części trzeciej w tajemnicach bolesnych. W najbliższą środę Różaniec poprowadzą kandydaci do sakramentu bierzmowania, a w sobotę 21 października do prowadzenia modlitwy różańcowej zapraszam Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.
 10. W środę 18 października przypada liturgiczne święto Świętego Łukasza Ewangelisty, który według tradycji był medykiem pochodzącym z Syrii i dlatego obecnie jest patronem Służby Zdrowia. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, rehabilitantom oraz pracownikom lecznictwa, szczególnie z naszej parafii i z naszego Ośrodka Zdrowia składamy serdeczne życzenia. W intencji całej Służby Zdrowia oraz wszystkich chorych w tym dniu ofiarujemy modlitwę różańcową.
 11. Tego dnia o godz. 12:00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Przasnyszu przy ul. Orlika 48, odbędzie się Powiatowa Debata Społeczna pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Cyberzagrożenia i metody przeciwdziałania oszustwom”. Do uczestnictwa w debacie zaprasza Komendant Powiatowy Policji insp. Tomasz Łysiak.
 12. W czwartek będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, który Sejm RP ustanowił w 2018 roku. Jest on obchodzony 19 października jako święto państwowe uchwalone w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. Na datę ich upamiętnienia wybrano 19 października, ponieważ tego dnia w 1984 roku funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa PRL uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę, którego później okrutnie torturowali i zamordowali.
 13. W piątek 20 października przypada Europejski Dzień Seniora, który przypomina, że ludziom starszym należy się szacunek i uznanie za trud, jaki wkładają w wychowanie kolejnych pokoleń. Z tej okazji wszystkim Czcigodnym Seniorom składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej oraz łaski zdrowia i jednocześnie dziękujemy Seniorom z Czernickiego Koła Aktywnych Społecznie i Klubu Seniora za czynny udział w życiu duszpasterskim naszej parafii. W tym dniu szczególnie zapewniamy o modlitwie podczas nabożeństwa różańcowego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy Świętej, która zostanie odprawiona w niedzielę 29 października o godz. 12:00.
 14. Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego oraz Zarząd Okręgowy w Częstochowie zapraszają Zarządy Okręgowe PZŁ, poczty sztandarowe, Koła Łowieckie, członków PZŁ oraz wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w III Ogólnopolskiej Pielgrzymce Myśliwych na Jasną Górę w sobotę 21 października br. O godz. 11:00 zostanie odprawiona Msza Święta koncelebrowana przez kapelana krajowego i kapelanów okręgowych oraz ojców paulinów. Z myśliwskim pozdrowieniem Darz Bór!
 15. Bardzo dziękuję za ofiary materialne i zboże na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz dofinansowanie ogrzewania naszego kościoła, które w ubiegłym tygodniu przekazali mieszkańcy Chojnówki, Chojnowa oraz mieszkańcy Czernic Borowych z ulicy Okrężnej i Krótkiej.
 16. Dziękuję również za ofiarę na rzecz naszej parafii, którą w ostatnim czasie złożyli: p. Andrzej Rutkowski, p. Artur Szymborski i p. Irena Zbrzeźniak z Gdyni, rodzinnie związana z naszą parafią.
 17. Msze Święte dzisiaj w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 18. Przekazujemy najlepsze życzenia solenizantom i jubilatom nowego tygodnia, których serdecznie pozdrawiamy. Modlimy się za naszych chorych, a wszystkich zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga. Razem z rodziną duchowo wspieramy Mateusza, który pochodzi z naszej parafii, a dzisiaj uczestniczy w międzynarodowym maratonie w Budapeszcie i tym samym promuje naszą małą czernicką ojczyznę.
 19. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 15 października (niedziela) – Święta Teresa od Jezusa (1515-1582). Dziewica i doktor Kościoła. Wielka mistyczka, która zreformowała zakon karmelitański, do którego należała. Pochodziła z Avila w Hiszpanii.
 • 16 października (poniedziałek) – Święta Jadwiga Śląska. Księżna, która żyła w XIII wieku. Była żoną Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, a po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.
 • 17 października (wtorek) – Święty Ignacy Antiocheński, biskup męczennik z pierwszych wieków Kościoła. Był uczniem Świętego Jana Ewangelisty i następcą Świętego Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii Syryjskiej. Autor kilku listów, w których wyłożył naukę o Chrystusie i życiu chrześcijańskim. W czasie prześladowań za cesarza Trajana ok. 107 roku został uwięziony i skazany na śmierć.
 • 18 października (środa) – Święty Łukasz Ewangelista. Uczeń i towarzysz Świętego Pawła Apostoła. Autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, w których opisał życie pierwotnego Kościoła (święto).
 • 19 października (czwartek) – Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik. Charakterystycznym rysem jego życia i działalności duszpasterskiej było przypominanie oraz realizowanie myśli Świętego Pawła z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (wspomnienie dowolne).
 • 20 października (piątek) – Święty Jan Kanty (1390 – 1473). Prezbiter, który jest przykładem umiejętnego połączenia pracy naukowej z duszpasterstwem i troską o ubogich. Był studentem, a następnie profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 1. Z Bożym błogosławieństwem zabierzmy ze sobą do naszych domów to dobro, którym zostaliśmy obdarowani w kolejnym XXIII Dniu Papieskim, wspominając życie i nauczanie Świętego Jana Pawła II. Niech hasło dzisiejszego dnia „Cywilizacja życia” będzie drogowskazem na kolejne dni i naszą trudną, ciągle niepewną przyszłość.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa