Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj dwudziesta ósma niedziela w roku liturgicznym. W naszej parafii jest to niedziela powołań kapłańskich, dlatego witamy pośród nas przedstawicieli wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego. Przede wszystkim Czcigodnego księdza dra Romana Mosakowskiego, który pełni odpowiedzialną posługę ojca duchownego oraz drogich nam kleryków, tworzących zespół muzyczny o nazwie „Hodos” (gr. droga) w składzie: diakon Krzysztof Drzazgowski (Pomiechowo) – VI rok, kl. Tomasz Dec (Dobrzyń n. Drwęcą) – V rok, kl. Sławomir Grzela (Kuczbork) – V rok, kl. Mateusz Kawczyński (Mława) – IV rok. Funkcję ceremoniarza (odpowiedzialność za liturgię) pełni kl. Wojciech Jankowski (Przasnysz) – III rok. Bardzo dziękujemy za przybycie, obecność wśród nas i modlitwę.

2. Dzisiaj przeżywamy XIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. W myśl pięknej tradycji w tym dniu wspominamy wielkie dziedzictwo bł. Jana Pawła II. Na prośbę Episkopatu Polski, dzisiejsza zbiórka po każdej Mszy świętej przeznaczona jest na rzecz fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która jest żywym pomnikiem JP II, a także pomocą materialną dla uzdolnionej młodzież z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. W środę 16 października przeżywamy 35. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły – metropolity krakowskiego na Stolicę Piotrową, a liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II zostało ustanowione 22 października, czyli w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu.

3. Dzisiaj również w naszej parafii przeżywamy uroczystość wprowadzenia relikwii błogosławionego Jana Pawła II z okazji Dnia Papieskiego i niedzieli powołań kapłańskich. Na zakończenie Mszy świętej modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II za całą parafię i oddanie czci relikwiom przez ucałowanie. Dziękuję druhom strażakom za asystę honorową podczas aktu wprowadzenia relikwii do naszego kościoła i parafii.

4. Dzisiaj papież Franciszek wzorem swoich poprzedników dokona zawierzenia całego świata Matce Bożej Fartimskiej w dniu kolejnej rocznicy objawień z 1917 roku. Łączymy się w modlitwie różańcowej.

5. Dzisiaj doroczny odpust w sąsiedniej parafii Koziczynek ku czci patrona Świętego Dionizego.

6. Warto wiedzieć, że 23 września br. o godz. 9:00 z placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej do Watykanu wyruszył maratończyk August Jakubik, aby uczcić 35. rocznicę pontyfikatu bł. Jana Pawła II. Do pokonania ma 1600 km. W środę 16 października chce zakończyć swój bieg na Placu Świętego Piotra.

7. Jutro poniedziałek 14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim nauczycielom, katechetom i wychowawcom składamy serdeczne życzenia, a szczególnie Dyrekcjom i Radzie pedagogicznej oraz wszystkim pracownikom naszej szkoły podstawowej i gimnazjum. W intencji całej oświaty w naszej Ojczyźnie ofiarujemy w tym dniu nabożeństwo różańcowe.

8. Dzisiaj po Mszy świętej o godzinie 10:00 nie będzie spotkania dziecięcego i młodzieżowego KŻR. Jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy czynnie włączają się w modlitwę różańcową w dni powszednie o godzinie 15:30, a w niedziele po Mszy świętej o godzinie 15:00. Serdeczne podziękowania dla KŻR z Nowych Czernic za wspólny różaniec przed Mszą świętą o godz. 10:00. W przyszłą sobotę do poprowadzenia modlitwy różańcowej zapraszam Koło Żywego Różańca z Żeber.

9. W przyszłą niedzielę 21 października będziemy przeżywać w naszej parafii uroczystość odpustową ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty patrona naszego kościoła. Uroczystą Sumę o godzinie 12:00 z okolicznościowym kazaniem odprawi ks. kanonik Mieczysław Ochtyra, który wygłosi okolicznościowe kazanie już w czasie Mszy świętej o godz. 10:00. Przypominam, że w tym dniu nie będzie Mszy świętej o godzinie 15:00, a nabożeństwo różańcowe zostanie odprawione w czasie sumy odpustowej. Zapraszam wszystkich parafian i gości, całą asystę procesyjną, dziewczęta sypiące kwiatkami, poczty sztandarowe, druhów strażaków z naszej jednostki OSP oraz służbę liturgiczną ołtarza.

10. Po odpuście parafialnym będą przyjmowane wypominki roczne i jednorazowe oraz intencje Mszy świętych na nowy rok kalendarzowy.

11. Piątek 18 października to w kalendarzu liturgicznym święto Świętego Łukasza Ewangelisty, który wg tradycji był lekarzem i dlatego jest patronem służby zdrowia. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom oraz pracownikom naszego ośrodka zdrowia składamy serdeczne życzenia razem z modlitwą różańcową za przyczyną świętego Łukasza, którą tego dnia ofiarujemy w intencji całej służby zdrowia.

12. W sobotę 19 października mija kolejna 29. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa w 1984 r. legendarnego kapelana Solidarności. W tym dniu wspominamy błogosławionego księdza Jerzego w liturgii Kościoła jako kapłana i męczennika, który oddał swoje życie w obronie prawdy i godności człowieka.

13. Parafia Świętego Wojciecha w Przasnyszu oraz Zespół Medycznych Szkół Policealnych zapraszają na III Regionalne Dni Ewangelizacji, które odbędą się w Przasnyszu w najbliższy weekend 18, 19, 20 października (piątek, sobota, niedziela). Szczegóły na plakacie w gablocie.

14. Dziękuję Akcji Katolickiej naszej parafii za przygotowanie okolicznościowej dekoracji papieskiej.

15. Bardzo dziękuję mieszkańcom Czernic Borowych , Nowych Czernic od strony Węgry, Nowych Czernic od strony Zembrzusa i Jabłonowa oraz mieszkańcom Żeber i Kownat za przekazane zboże i ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

16. Wykorzystując dobrą pogodę w ubiegłym tygodniu został odnowiony krzyż misyjny, który w niedzięlę 27 października zostanie przeniesiony na cmentarz parafialny, a przy kościele w przyszłym roku zostanie ustawiony nowy dębowy krzyż w oczekiwaniu na kolejne misje parafialne. Zostały również odnowione drzwi główne i boczne do kościoła. Serdeczne podziękowania dla pana Eugeniusza Trojanowicza z Chojnówki za wykonanie tych prac z dużym zaangażowaniem.

17. W ubiegłym tygodniu została również odnowiona figura Matki Bożej oraz wnęka w ścianie kościoła, gdzie figura się znajduje. Te prace zostały wykonane przez p. Andrzeja Trzcińskiego przy pomocy p. Tomasza Mikłowskiego z Czernic Borowych, którzy także wykonali docieplenie stropu nad zakrystią wełną mineralną. Dziękuję panu kościelnemu Adamowi Jakubiak, który z p. Robertem Tyszkiewiczem zajęli się przygotowaniem miejsca na cmentarzu do ustawienia krzyża, a zamocowanie zostało wykonane przez firmę p. Czesława Zielenieckiego. Wszystkie prace zostały przeprowadzone bezinteresownie, a zakup wełny mineralnej i potrzebnych materiałów typu cement i metalowy kątownik wyniósł 3.000 zł.

18. Do puszki na rzecz cierpiącej ludności w Syrii zebraliśmy w ubiegłą niedzielę 130 zł. Bóg zapłać.

19. Ofiarę materialną na rzecz parafii w ostatnim czasie złożyli: p. Andrzej i Danuta Rutkowscy – Dzielin. Bóg zapłać.

20. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 15 października (wtorek) – Święta Teresa z Avila, hiszpańska zakonnica żyjąca w XVI wieku.
• 16 października (środa) – Święta Jadwiga Śląska, księżna która żyła w XIII wieku, a po śmierci męża osiadła w klasztorze w Trzebnicy.
• 17 października (czwartek) – Święty Ignacy Antiocheński, męczennik z początków chrześcijaństwa.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa