Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Trzydziesta niedziela zwykła w liturgii Kościoła jest w naszej parafii uroczystością odpustową ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty, który jest patronem kościoła.
 2. SŁOWO KS. BISKUPA WIESŁAWA ŚMIGLA, ADMINISTRATORA APOSTOLSKIEGO DIECEZJI PŁOCKIEJ. Nasze modlitwy zostały wysłuchane i papież Franciszek mianował biskupem płockim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za tę decyzję i nowego pasterza! Cieszymy się, że nominacja ma miejsce w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II. W dniu kanonicznego przejęcia diecezji przez biskupa Szymona wygasa misja administratora apostolskiego, którą spełniałem w duchu służby Kościołowi oraz w poczuciu szacunku dla diecezji płockiej. Wyrażam wdzięczność wszystkim duchownym, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za współpracę, życzliwość i zaangażowanie w sprawy diecezji. Bardzo proszę o serdeczne przyjęcie biskupa Szymona Stułkowskiego! Nowy biskup płocki to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup, specjalista z zakresu teologii pastoralnej i dobry człowiek. Przez wiele lat posługiwał w duszpasterstwie w Polsce i Austrii, pracował również na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz był rektorem Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Jego dewiza biskupia brzmi: Vos autem dixi amicos (Nazwałem was przyjaciółmi) – są to słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana (15,15). W archidiecezji poznańskiej pełnił urząd wikariusza generalnego, a w ramach Konferencji Episkopatu Polski jest wiceprzewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, członkiem Komisji Duszpasterstwa i Komisji ds. Misji. Zapraszam do wspólnej modlitwy za nowego biskupa i diecezję. Biskupowi Szymonowi gratuluję i życzę błogosławieństwa Bożego w posłudze. Zapewniam o życzliwości oraz gotowości do współpracy! Z modlitwą i błogosławieństwem, bp  Wiesław Śmigiel.
 3. Dzisiejsza niedziela, to również Niedziela Misyjna, która rozpoczyna 96. Tydzień Misyjny pod hasłem „Będziecie moimi świadkami”. Jest to okazja do większej modlitwy za misje i wsparcia materialnego misjonarzy i misjonarek w liczbie ponad dwóch tysięcy osób. Wśród nich są także misjonarki i misjonarze z naszej diecezji. W związku z Niedzielą Misyjną dzisiejsza taca będzie przeznaczona na cele misyjne. Niedziela Misyjna została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1926 roku.
 4. Serdeczne podziękowanie dla księdza Wiesława Chmielewskiego, proboszcza parafii pw. Świętego Floriana w Jednorożcu (diecezja łomżyńska), za odprawienie Sumy odpustowej z okolicznościowym kazaniem oraz obecność podczas Mszy Świętej o godz. 10:00. Dziękuję wszystkim Czcigodnym Księżom, z Księdzem Dziekanem na czele oraz ks. Andrzejowi za pomoc duszpasterską, Drogim Gościom i Parafianom za wspólną modlitwę. Szczególne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, dziewcząt sypiących kwiatkami, pocztów sztandarowych, służby liturgicznej, lektorów oraz druhen i druhów strażaków za obecność i udział w liturgii Mszy Świętej oraz procesji eucharystycznej. Dziękuję Panu Organiście Adrianowi, Panu Patrykowi – po. obowiązki Pana Kościelnego. Bardzo dziękuję Paniom z Klubu Seniora za uświetnienie Sumy odpustowej swoją obecnością na chórze i pięknym śpiewem (nawiązanie do dawnej historii chóru parafialnego). Dziękuję wszystkim osobom czynnie uczestniczącym w sprawowanej liturgii Mszy Świętej i tym, którzy się przyczynili do przygotowania dzisiejszej podniosłej uroczystości.
 5. Szczególne podziękowania przekazuję grupie mieszkańców Kuskowa za przeprowadzone wczoraj prace porządkowe w kościele i budynku dzwonnicy oraz dziękuję też za okazaną pomoc w pracach porządkowych, w otoczeniu kościoła i plebanii.
 6. Przypominam, że dzisiaj nie ma Mszy Świętej o godz. 15:00, a cząstkę Różańca w tajemnicach bolesnych za misje, rozważymy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu na zakończenie Sumy odpustowej. Msza Święta z transmisją przez Internet o godz. 10:00.
 7. Od jutra można odbierać dożynkowe wieńce, które dzisiaj jeszcze biorą udział w procesji eucharystycznej z okazji odpustu parafialnego. To będzie już ostatnia procesja eucharystyczna w tym roku.
 8. Od wtorku 25 października będą przyjmowane wypominki roczne i jednorazowe oraz intencje Mszy Świętej na nowy rok kalendarzowy. Na stoliku z prasą przy wyjściu z kościoła znajdują się karteczki na wypominki jednorazowe.
 9. W następną niedzielę 30 października po Mszy Świętej o godzinie 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej w ramach katechezy przed Pierwszą Komunią Świętą oraz dzieci z klasy czwartej przed Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 10. Nabożeństwo różańcowe jest odprawiane od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godz. 15:00. W środę 21 października do poprowadzenia modlitwy różańcowej zapraszam czernickich harcerzy ze szkolnej drużyny „Zielony Płomień”. W najbliższą sobotę 29 października do prowadzenia Różańca o godz. 16:00 zapraszam wspólnotę Matki w Modlitwie. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.
 11. Z okazji Tygodnia Misyjnego w czwartek 27 października Panie Zelatorki Kół Żywego Różańca zapraszają wszystkie Róże oraz wszystkich modlących się na Różańcu do udziału w nabożeństwie różańcowym. Będzie to Dzień Dziękczynienia Żywego Różańca za to dzieło w Polsce oraz za tegoroczną beatyfikację założycielki Żywego Różańca na świecie oraz Dzieła Rozkrzewiania Wiary Pauliny Jaricot.
 12. Dziękuję całej wspólnocie parafialnej za przeżycie Dnia Eucharystycznego w ubiegły wtorek 18 października. Było to liturgiczne święto Świętego Łukasza Ewangelisty – patrona naszego kościoła (prawdopodobnie i zapowiedź dzisiejszej uroczystości odpustowej…..
 13. Podczas XXII Dnia Papieskiego na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ubiegłą niedzielę zebraliśmy do puszek i przekazaliśmy 650 zł. Dziękuje wszystkim ofiarodawcom.
 14. Bardzo dziękuję za ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz dofinansowanie ogrzewania kościoła, które w ubiegłym tygodniu przekazali mieszkańcy Chojnowa Wieś, Chojnowa Kolonii, Chojnówki, Miłoszewca i Ostafiej oraz Czernic Borowych z ulicy Długiej i Bagiennej. Dziękuję osobom prowadzącym tę zbiórkę w tym roku.
 15. Zwracam się z prośbą o porządki na grobach śp. bliskich zmarłych oraz w ich otoczeniu. Jednocześnie przypominam o segregacji śmieci na dwie podstawowe kategorie oraz składowanie odpadów z cmentarza w odpowiednich miejscach.
 16. W nocy z soboty na niedzielę, czyli z 29 na 30 października, nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Pamiętajmy o tym uwzględniając swoją obecność na Mszy Świętej w najbliższą niedzielę, a jednocześnie będzie to noc dłuższa o godzinę.
 17. Z okazji odpustu parafialnego i zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, został zaprojektowany i wydany obrazek w formacie pocztówkowym z wizerunkiem Matki Bożej Czernickiej i słowami pieśni ku Jej czci. Jest on dostępny na stoliku z prasą.
 18. Przekazujemy najlepsze życzenia solenizantom i jubilatom nowego tygodnia, których serdecznie pozdrawiamy. Modlimy się za naszych chorych (19 osób w ostatnim czasie przeżywało odwiedziny duszpasterskie), a wszystkich zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.
 19. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
 • 28 października (piątek) – Święci Apostołowie Szymon Gorliwy i Juda Tadeusz. W „katalogu” Apostołów podawani jako krewni Pana Jezusa. Według niektórych pisarzy wczesnochrześcijańskich mieli razem głosić Ewangelię i razem ponieść śmierć męczeńską (święto).
 1. Błogosławieństwo Boże i modlitwa różańcowa, niech nam pomoże dostąpić łaski przebaczenia naszych grzechów z okazji Odpustu ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa