Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Trzydziesta pierwsza niedziela zwykła w roku liturgicznym, jest obchodzona jako rocznica poświęcenia kościoła własnego, czyli parafialnego, a więc oddania tej świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. To także święto naszej parafii, która od pięciu wieków gromadzi się w tej świątyni. Prawdopodobnie w tym roku przypada pięćset lat jej istnienia. Jest to dobra okazja do modlitwy za jej fundatorów, budowniczych i tych, którzy troszczą się o jej piękno. Ponieważ nie znamy dokładnej daty tej uroczystości, dlatego pamiątkę tego dnia obchodzimy w ostatnią niedzielę października.
 2. Dzisiaj o godz. 8:30 w intencji naszych seniorów, szczególnie z czernickiego Klubu Seniora, zostanie odprawiona Msza Święta z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora, który jest obchodzony corocznie 20 października. Będzie to modlitwa ze wspomnieniem zmarłych seniorów na progu miesiąca listopada.
 3. Przez całą niedzielę wśród nas jest ks. Andrzej Lelewski MIC, który pochodzi z parafii pw. Wszystkich Świętych w Karniewie i  obecnie korzysta z okolicznościowego urlopu. Dziękujemy za posługę w konfesjonale, okolicznościową i pouczającą homilię oraz sprawowaną Mszę Świętą. Księdzu Andrzejowi życzymy łaski zdrowia, opieki Matki Bożej Czernickiej i błogosławieństwa Bożego z mocą Ducha Świętego w życiu kapłańskim i posłudze duszpasterskiej dla dobra Kościoła i Ojczyzny.
 4. Msze Święte w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 5. Po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie z dziećmi z klasy trzeciej i czwartej w ramach katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Dziękujemy za występ naszej scholi, którą prowadzi Pan Organista przy współpracy z Rodzicami. O godz. 15:00 Msza Święta z udziałem kandydatów do sakramentu bierzmowania.
 6. Jutro kończy się miesiąc październik. Wręczenie nagród dzieciom uczestniczącym w tym konkursie odbędzie się w niedzielę za tydzień po Mszy Świętej o godz. 10:00.
 7. Słowa podziękowania dla wszystkich za wspólną modlitwę różańcową. Szczególnie dziękujemy Kołom Żywego Różańca, Liturgicznej Służbie Ołtarza, harcerzom ze szkolnej drużyny „Zielony Płomień”, młodzieży i dzieciom. Dzisiaj Różaniec na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00, w którym będą rozważane tajemnice światła.
 8. We wtorek 1 listopada, a więc przeżywamy uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 8:30, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. Pamiętajmy, że jest to uroczystość nakazana i mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej. O godz. 11:30 w kościele Różaniec za zmarłych (tajemnice chwalebne), który tradycyjnie poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych. Tego dnia o godz. 20:00 ponownie zapraszam razem z Kołami Żywego Różańca na wspólny Różaniec za zmarłych, który będziemy chcieli ofiarować na cmentarzu parafialnym, korzystając z oświetlenia otoczenia cmentarza, zamontowanego przed dwoma laty.
 9. W uroczystość Wszystkich Świętych, po Mszy Świętej o godz. 12:00, wyruszy procesja żałobna na cmentarz, gdzie przy pięciu stacjach odbędzie się modlitwa za zmarłych, a po zakończeniu nabożeństwa żałobnego zostaną poświęcone nowe pomniki nagrobne.
 10. Serdeczna prośba do druhów z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej o pomoc organizacyjną i służbę porządkową na parkingu przed kościołem oraz na drogach do cmentarza.
 11. W tym roku podczas uroczystości Wszystkich Świętych chcemy przeprowadzić XI kwestę przy głównej bramie cmentarza oraz przy bramie od strony nowego parkingu, aby pozyskać kolejne środki materialne na renowację nagrobków o charakterze zabytkowym i historycznym. Proszę o pomoc Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz wszystkich wolontariuszy, którzy chcą pomóc w trosce o nasze małe „Czernickie Powązki”.
 12. Środa 2 listopada, to Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 (za wszystkich zmarłych z procesją żałobną wokół kościoła), 15:00 i 16:30. O godz. 16:00 rozpocznie się w kościele 33. Różaniec w tajemnicach bolesnych za dusze w czyśćcu cierpiące.
 13. Listopad to tradycyjnie miesiąc modlitwy za zmarłych, dlatego nadal przyjmowane są wypominki roczne, czyli imienna modlitwa za zmarłych polecanych Bogu przez cały rok. Można również jeszcze zgłosić wypominki jednorazowe za zmarłych do modlitwy na cmentarzu podczas procesji żałobnej w uroczystość Wszystkich Świętych. Specjalne karteczki znajdują się na stoliku z prasą.
 14. Od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i choćby myślne odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Jednorazowy odpust zupełny z okazji Dnia Zadusznego można ofiarować tylko za cierpiących w czyśćcu. W tym celu należy spełnić następujące warunki: nawiedzić kościół, podczas nawiedzenia należy odmówić „Wierzę” i „Ojcze nasz”, dodać jakąkolwiek modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz przyjąć Komunię Świętą. Nie trzeba zmarłych wymieniać z imienia, wystarczy wzbudzić intencję i ofiarować ten odpust za osobę zmarłą, która najbardziej potrzebuje tego uczynku miłosierdzia.
 15. W najbliższą sobotę 5 listopada Zaduszki Strażackie, które w tym roku zostały zaplanowane w Chorzelach. O godz. 12:00 w kościele parafialnym zostanie odprawiona Msza Święta koncelebrowana za wszystkich zmarłych strażaków z terenu powiatu przasnyskiego. Do wspólnej modlitwy zapraszają diecezjalny kapelan strażaków ksiądz kanonik dr Andrzej Zakrzewski, kapelan powiatowy ojciec Wiesław Wiśniewski CP oraz proboszcz miejscowej parafii pw. Świętego Mikołaja ksiądz kanonik Stanisław Dziękiewicz. Mile widziane poczty sztandarowe z poszczególnych jednostek OSP.
 16. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego Koronką do Miłosierdzia Bożego podziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz będziemy prosić o nowe powołania do pracy w Winnicy Pańskiej, przede wszystkim z naszej wspólnoty parafialnej.
 17. Przed nami także pierwszy piątek miesiąca. Od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty.

 1. W pierwszą sobotę miesiąca będziemy naszą modlitwę za zmarłych ofiarować przez Niepokalane Serce Maryi, która jest pierwszą wśród zbawionych. O godz. 9:30 Różaniec, a później Msza Święta wotywna.
 2. Niedziela za tydzień będzie również pierwszą w miesiącu, dlatego podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za wszystkich wiernych zmarłych.
 3. Dziękuję za ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz dofinansowanie ogrzewania kościoła, które zostały złożone i tym samym tegoroczna zbiórka została zakończona. Dziękuję raz jeszcze wszystkim ofiarodawcom i przeprowadzającym zbiórkę.
 4. Porządkując groby swoich bliskich zmarłych pamiętajmy o tym, że śmieci z terenu cmentarza ulegające biodegradacji składujemy w wyznaczonym miejscu na nowym parkingu, a odpady plastikowe i szklane zostawiamy w metalowym kontenerze, który znajduje się za cmentarzem. Są też oznakowane pojemniki 1100 l na odpady suche i mokre przy bramie głównej.
 5. Również korzystając samochodami z drogi na cmentarz do bramy głównej pamiętajmy o tym, że pierwszeństwo na tej drodze mają piesi i rowerzyści. Samochodami powinny wjeżdżać tylko osoby starsze lub niepełnosprawne, ponieważ liczba miejsc parkingowych przy bramie głównej jest ograniczona. Zasadniczy dojazd do cmentarza organizuje się od kilku lat od strony ulicy Szkolnej. W przyszłości jest tam planowana tablica wskazująca miejsce pamięci narodowej oraz nową drogę dojazdową do cmentarza.
 6. Dziękuję harcerzom ze Szkoły Podstawowej za uporządkowanie grobów o charakterze patriotycznym oraz dzieciom i młodzieży z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasze Dzieci” za porządki grobów opuszczonych i bezimiennych, a także żołnierzom z jednostki wojskowej w Przasnyszu za symboliczną obecność w tych  miejscach w ramach akcji „Żołnierska pamięć”.
 7. W czwartek 3 listopada wspominamy Świętego Huberta – biskupa z VII wieku, który jest patronem myśliwych i leśników, ponieważ w czasie polowania objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. Ta historia jest podobna do historii Jakuba Poczty i genezy naszej parafii, a znak wieńca z krzyżem od 1946 roku jest oficjalną odznaką Polskiego Związku Łowieckiego.
 8. Z okazji wspomnienia Świętego Huberta w czwartek 3 listopada o godz. 18:00 w kościele parafialnym w Węgrze zostanie odprawiona Msza Święta w intencji myśliwych żyjących i zmarłych. Organizatorzy serdecznie zapraszają do wspólnej modlitwy.
 9. Wczoraj w Przasnyszu odbył się Dekanalny Turniej Piłki Nożnej Halowej Liturgicznej Służby Ołtarza, w którym uczestniczyła grupa ministrantów i kandydatów z naszej parafii. W kategorii wiekowej „lektorzy młodsi” zajęli oni pierwsze miejsce, które jest pięknym sukcesem pomimo tego, że nie było dużo drużyn w tym przedziale wiekowym. Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć w dalszych etapach tego turnieju. Rodzicom dziękuję za okazaną pomoc organizacyjną.
 10. Msze Święte w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 11. KOMUNIKAT KANCLERZA KURII. Uprzejmie informuję, że kanoniczne objęcie Diecezji Płockiej z udziałem Kolegium Konsultorów przez Jego Ekscelencję Biskupa Szymona Stułkowskiego, w myśl kan. 382 § 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego, odbędzie się w poniedziałek 31 października br. o godz. 11:00. Od tego momentu należy wymieniać w modlitwie eucharystycznej imię nowego Biskupa Płockiego. Przekazuję również do wiadomości, że Ingres Biskupa Płockiego odbędzie się w sobotę 26 listopada br. o godz. 11:00 w bazylice katedralnej w Płocku. W przeddzień Ingresu, 25 listopada br. o godz. 20.00 Biskup Płocki Szymon spotka się duchowieństwem naszej diecezji w katedrze płockiej. Piotr Grzywaczewski Kanclerz Kurii Płockiej.
 12. Policja w ramach akcji „Znicz” apeluje o ostrożność i odpowiedzialność na drodze podczas powrotów do rodzinnych miejscowości. Zachowajmy więc rozwagę i pamiętajmy o innych użytkownikach naszych dróg, aby podróżować spokojnie i bezpiecznie. W tych dniach prowadzone są także działania pod nazwą „Hiena”, które mają na celu zapobiegać różnego rodzaju kradzieżom na cmentarzach.
 13. Życzymy Bożego błogosławieństwa wszystkim parafianom i naszym gościom obchodzącym w tym tygodniu urodziny i imieniny. Chorych otaczamy modlitwą, a naszych bliskich zmarłych, w tych dniach miesiąca listopada, chcemy szczególnie polecać Bożemu miłosierdziu.
 14. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 3 listopada (czwartek) – Święty Hubert. Biskup z VII wieku, który jest patronem myśliwych i leśników. Według przekazu historycznego w czasie polowania objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. Ta historia jest podobna do historii Jakuba Poczty i genezy naszej parafii z 1398 roku, a znak wieńca z krzyżem od 1946 roku jest oficjalną odznaką Polskiego Związku Łowieckiego (wspomnienie dowolne).
 • 4 listopada (piątek) – Święty Karol Boromeusz (1538-1584). Biskup, znakomity teolog i wielki reformator Kościoła. Doprowadził do zakończenia Soboru Trydenckiego i gorliwie wprowadzał w życie jego postanowienia, m.in. zawdzięczamy mu powstanie seminariów duchownych, gdzie przyszli księża mogą się nie tylko uczyć, ale też kształtować swoją duchowość. W tym dniu zawsze obchodziliśmy imieniny Ojca Świętego Jana Pawła II.
 1. Dzień poświęcenia kościoła własnego jest znakiem miłości Boga, który dał nam ten parafialny wieczernik, aby tutaj się modlić, przyjmować sakramenty i zbawiać swoją duszę. Ożywiajmy to miejsce swoją obecnością, bądźmy zatroskani o dobro naszego kościoła i całej parafii.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa