Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Trzydziesta druga niedziela roku liturgicznego kieruje nasze myśli w stronę życia wiecznego. Usłyszymy dzisiaj w Ewangelii niezwykłą obietnicę. Jezus zapowiada, że ci, którzy „uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych”, równi będą aniołom (por. Łk 20, 27-38).
 2. Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca. W czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Litania za zmarłych.
 3. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 10:00 odbędzie się wręczenie nagród dzieciom uczestniczącym w tegorocznych nabożeństwach różańcowych.
 4. Za tydzień druga niedziela miesiąca Przed Mszą Świętą o godz. 10:00 Różaniec pod przewodnictwem Koła Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego.
 5. Piątek 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości i 104. rocznica odzyskania wolności przez Polskę po 123. latach niewoli. Pamiętajmy w modlitwie o naszej Ojczyźnie, którą powierzamy opiece Matki Bożej Hetmanki Narodu i Oręża Polskiego oraz świętych patronów biskupów męczenników: Wojciecha i Stanisława, a także Świętego Stanisława Kostki, prosząc jednocześnie o wstawiennictwo Świętego Jana Pawła II, który niech błogosławi nam z Domu Ojca.
 6. Do uczestnictwa w gminno – parafialnym świętowaniu zaprasza Wójt Gminy Czernice Borowe, Przewodniczący Rady Gminy, Prezes Fundacji Inicjatyw Prorodzinnych i Opiekuńczo-Wychowawczych oraz Proboszcz Parafii pw. Świętego Stanisława BM. O godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta za Ojczyznę, którą poprzedzi hymn narodowy w ramach programu „Niepodległa do Hymnu”.  Ok. godz. 13:00 przejście na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, Ofiar terroru hitlerowskiego i na grobie Stanisława Chełchowskiego. Następnie przejście do Tablicy Niepodległości i Sali Widowiskowej OSP, gdzie o godz. 14:00 odbędzie się koncert patriotyczny. W dniu Narodowego Święta Niepodległości o godz. 11:30 Koła Żywego Różańca zapraszają do modlitwy za Ojczyznę.
 7. Ponieważ dzień 11 listopada w tym roku przypada w piątek, Biskup Płocki udziela dyspensy od obowiązku powstrzymania się od pokarmów mięsnych diecezjanom i osobom przebywającym tego dnia na terenie diecezji, zachęcając jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności. Stosowny dekret znajduje się na stronie diecezji i parafii. Szczegółowy program całej uroczystości znajduje się na stronie Urzędu Gminy i naszej Parafii.
 8. W tych podniosłych dniach wspominamy Żołnierzy Nieznanych z 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” oraz zamordowanych w Pomiechówku, w Forcie Trzecim, których groby znajdują się na cmentarzu parafialnym, ponieważ oni są symbolem męczeńskiej śmierci wszystkich poległych i zamordowanych w obronie Ojczyzny. Otaczamy pamięcią także generała Stanisława Sosabowskiego, który w okolicach Czernic Borowych osobiście uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku.
 9. W piątek 11 listopada br. premierę kinową będzie miał film „Prorok”. Opowiada on historię kardynała Stefana Wyszyńskiego – prymasa Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce.
 10. W trwającej oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli do 8 listopada, można codziennie uzyskiwać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i choćby myślne odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych.
 11. Nadal przyjmowane są wypominki roczne, które można zamówić po Mszy Świętej w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.
 12. We wtorek tj. 8 listopada przeżywamy uroczystość poświęcenia Bazyliki Katedralnej
  w Płocku, która jest „matką wszystkich kościołów w diecezji”. Płocka świątynia jest jedną z pięciu najstarszych polskich katedr, w tym roku bowiem przeżywa 878. rocznicę poświęcenia.
 13. W środę 9 listopada świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto przypomina, że jesteśmy cząstką jednego Kościoła powszechnego. Bazylika Laterańska jest katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża, i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem Świętego Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
 14. Podczas XI kwesty przeprowadzonej 1 listopada przy bramach cmentarza, z przeznaczeniem na renowację pomników nagrobnych o charakterze zabytkowym i historycznym, zebrano kwotę 1.950 zł. Razem z ofiarami złożonymi na tacę w Dniu Zadusznym uzyskaliśmy kwotę 2.500 zł. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz kwestującym z Rady Duszpasterskiej, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz Wolontariuszom, szczególnie ministrantom, harcerzom i druhom strażakom.
 15. Ponownie dziękujemy też naszym strażakom ochotnikom za pełnioną służbę porządkową w uroczystość Wszystkich Świętych na parkingu przed kościołem i drogach prowadzących do cmentarza. Również dziękujemy za udział w uroczystości Zaduszek Strażackich, które odbyły się wczoraj w Chorzelach.
 16. Ponownie zwracam się z prośbą o porządki na grobach śp. bliskich zmarłych oraz w ich otoczeniu, ponieważ wiejący wiatr w ostatnim czasie znowu spowodował różne problemy porządkowe.
 17. Zapraszam ministrantów i kandydatów na spotkanie formacyjne po długiej przerwie w najbliższą sobotę 12 listopada o godz. 10:30 najpierw w kościele, a potem w sali spotkań na plebanii.
 18. W ostatnim czasie parafia pozyskała 40 tys. zł z Samorządu Województwa Mazowieckiego na wymianę rynien spustowych i uzupełnienie orynnowania kościoła nad drzwiami głównymi. Kosztorys  robót  wynosi 80 tys. zł. Materiałem będzie blacha miedziana. Jeżeli nie pozyskamy dodatkowych środków, to ograniczymy zakres prac do kwoty dotacji w bieżącym roku, a zadanie będzie kontynuowane w przyszłości. Na te prace posiadamy  dokumentacje techniczną i pozwolenie na budowę. W następnym roku parafia planuje złożenie wniosku o dotację na dokumentację budowlaną obejmującą wszystkie niezbędne prace przy naszym kościele, a więc odwodnienie kościoła, oczyszczenie i naprawę murów, wymianę chodnika wokół kościoła, dalszą naprawę muru oporowego, remont schodów, podświetlenie kościoła oraz inne niezbędne prace. Posiadanie projektu budowlanego z pozwoleniem na budowę umożliwi pozyskiwanie funduszy, ponieważ jest to warunek konieczny do  ubiegania się o środki zewnętrzne zarówno krajowe jak też unijne. Do współpracy zgłosiła się Pracownia „Alchimowicz Szymanowski Architektura” z Warszawy. Ponadto zamierzamy również ubiegać się o dotację na  odtworzenie drzwi głównych do kościoła oraz renowację drzwi bocznych.
 19. Msze Święte dzisiaj w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 20. Dziękuję z a ofiary materialne złożone na rzecz naszej parafii, które w ostatnim czasie przekazali: p. Irena Zbrzeźniak i p. Jerzy Kawiecki (związani rodzinnie z naszą parafią), p. Bożenna i Janusz Czarzaści oraz p. Małgorzata i Bartłomiej Kołakowscy. Dziękuje za ofiary składane na tacę, które zapewniają bieżące funkcjonowanie naszej parafii, m. in. utrzymanie porządku na cmentarzu, przy plebanii oraz wokół kościoła i dzwonnicy.
 1. Serdeczne życzenia dla wszystkich solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia. Modlimy się za wszystkich chorych oraz pamiętamy o zmarłych, których w miesiącu listopadzie szczególnie polecamy miłosierdziu Bożemu.
 2. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 10 listopada (czwartek) – Święty Leon Wielki. Papież i doktor Kościoła, który wytrwale zwalczał błędy w wierze, troszczył się o jedność Kościoła i przyczynił się do obrony Rzymu przed najazdami barbarzyńców w V wieku.
 • 11 listopada (piątek) – Święty Marcin (316-397). Żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, a później został biskupem w Jest pierwszym wyznawcą w Kościele Zachodnim, który nie był męczennikiem w Kościele Zachodnim.
 • 12 listopada (sobota) – Święty Jozafat (1580-1623). Biskup i męczennik, który nawracał schizmatyków na Kresach Wschodnich, charakteryzując się przy tym wielką łagodnością, co dało mu przydomek „duszochwat”.
 1.  Umocnieni Eucharystią i słowem Bożym jednoczymy się w modlitwie za naszą Ojczyznę. Niech Boże błogosławieństwo będzie dla nas duchową siłą, aby miłość i dobro szerzyć w codziennym życiu.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa