< 2019 >
12 października 2019 - Różaniec z udziałem dzieci przygotowujących się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego 09.10.2019 +++ 12 października 2019 - ZŁOTE GODY MIESZKAŃCÓW GMINY CZERNICE BOROWE Jubileusz Złotych Godów to wspani ... +++ 12 października 2019 - Intencje Mszy Świętych 14.10.2019 – 20.10.2019 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 8 października 2019 - Koncert pieśni z okazji XIX Dnia Papieskiego +++ 8 października 2019 - XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 06.10.2019 Dzisiaj dwudziesta siódma niedziel ... +++ 6 października 2019 - LIST KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI ZAPOWIADAJĄCY OBCHODY XIX DNIA PAPIESKIEGO „Wstańcie, chodźmy!” Umiłowa ... +++ 5 października 2019 - Różaniec 2019 Nabożeństwo różańcowe w dni po ... +++ 5 października 2019 - Październik 2019 – Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny W Światowy Dzień Misyjny 2017 r. ... +++ 5 października 2019 - Pielgrzymka do Działdowa i Obór 21.09.2019 +++ 5 października 2019 - Różaniec z udziałem dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej 02.10.2019 +++ webdesign

Nie każdemu jest dane, by po pięćdziesięciu latach wspólnego pożycia małżeńskiego, móc raz jeszcze wrócić pamięcią do wzruszającej, wspaniałej chwili zawarcia związku małżeńskiego. Okazją do wspomnień był dzień 23 października 2014 roku, w którym uroczyście obchodzono „Złote Gody” w Gminie Czernice Borowe.

Rocznica ślubu to wzruszająca uroczystość. Ożywają wspomnienia, wracają chwile i obrazy mieniące się swoistym blaskiem. Miłość, szacunek, poświęcenie, liczne kompromisy. Chwile dobre i złe. Dni pełne uśmiechu i te pełne łez. Wspólny dom, rodzina, dzieci i wnuki. Tylko nieliczni mogą pochwalić się tak długim stażem małżeńskim. Dodatkowego prestiżu dodaje tej uroczystości medal prezydencki za długoletnie pożycie małżeńskie. Na uroczyste spotkanie przybyły pary, które przed pięćdziesięcioma laty zawarły związek małżeński.

Jubileuszowe obchody rozpoczęła Msza Święta sprawowana przez proboszcza Michała Gaszczyńskiego o godzinie 10:00 w Kościele Parafialnym  Czernicach Borowych. W okolicznościowym kazaniu Ks. Michał Gaszczyński podkreślił wagę obchodzonego jubileuszu, który jest powrotem do źródła, a więc do początku wspólnej drogi życia w sakramencie małżeństwa. Jest przede wszystkim okazją, aby podziękować Bogu za łaskę miłości, która w świetle słów św. Pawła z „Hymnu o miłości”, zawsze jest najważniejsza i nieprzemijająca, choć czas nieustannie przemija. Ks. Proboszcz nawiązał także do pięknego utworu Karola Wojtyły, dzisiaj św. Jana Pawła II pt. „Przed sklepem jubilera”, który opowiada historię pewnej rodziny na przestrzeni trzech pokoleń jej istnienia, w świetle podjętych zobowiązań małżeńskich, których symbolem są obrączki na wystawie w tytułowym sklepie jubilera. Na zakończenie jubileuszowej homilii, Ks. Proboszcz nawiązał do słów odczytanej ewangelii według św. Mateusza, życząc Złotym Jubilatom, aby zawsze byli solą ziemi i światłem świata na wzór samego Jezusa Chrystusa, który okazywał swoją miłość pełną ofiary wszystkim ludziom i nadal umacnia taką miłością wspólnoty rodzinne, aby mogły być dla współczesnego świata znakiem nieskończonej miłości Boga. Na pamiątkę tej wyjątkowej uroczystości, Ks. Proboszcz  podarował Jubilatom książki – “Modlitewnik rodzinny w roku kanonizacji Jana Pawła II”.

Po Mszy Świętej Jubilaci wraz z towarzyszącymi im członkami rodzin udali się do Sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicach Borowych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po powitaniu dostojnych Jubilatów oraz gości przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Pana Józefa Szymkowskiego głos zabrał Wójt Gminy Pan Wojciech Brzeziński. W swym przemówieniu podkreślił jak ważną rolę pełnią w społeczeństwie małżeństwa  z tak pięknym i bogatym stażem, jak ważnym są  wzorem do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń. Jednocześnie podziękował Jubilatom za trud włożony w wychowanie dzieci oraz za pracę na rzecz społeczności lokalnej.

Zgodność pożycia małżeńskiego, trud pracy i wyrzeczeń dla dobra założonej przed ponad pół wiekiem  rodziny doceniony został przez władze państwowe, dowodem czego są przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medale.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Wójt Gminy w towarzystwie Przewodniczącego Rady Gminy Czernice Borowe Pana Rafała Gotowiec. Jubilatom odśpiewano gromkie „Sto lat”, a także wzniesiono toast za zdrowie oraz pomyślność. Życzeniom i gratulacjom nie było końca. Przygotowano również tort okolicznościowy dla jubilatów i zaproszonych gości. Na zakończenie uroczystości zaprezentowali się Seniorzy, uświetniając swoim śpiewem tegoroczne obchody 50-lecia pożyci małżeńskiego.

Odznaczeni Małżonkowie to:

• Państwo Ireneusz i Maria Krośniccy,
  • Państwo Eugeniusz i Mirosława Trojanowicz,
  • Państwo Leszek i Longina Glinka,
  • Państwo Janusz i Anna Kunkowscy,
  • Państwo Ryszard i Anna Pszczółkowscy,
  • Państwo Stanisław i Bronisława Wiśniewscy.

Dawanie swym życiem świadectwa budowania rodzinnego szczęścia powinno być wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia.

Rok liturgiczny 2018/2019