Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej


Chroń życie, załóż odblask! Pod takim hasłem PKN ORLEN, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Parafie Rzymskokatolickie z terenu Mazowsza, rozdadzą 200 tysięcy odblaskowych naklejek i opasek, zwiększających bezpieczeństwo pieszych na drogach. Akcja obejmie zasięgiem gminy wiejskie i wiejsko-miejskie województwa Mazowieckiego, a odbywa się w ramach kolejnej edycji programu „ORLEN. Bezpieczne Drogi”.

Jak wskazują statystyki wypadków, w okresie jesienno-zimowym dramatycznie wzrasta liczba incydentów drogowych, w których poszkodowanymi są piesi poruszający się poboczami jezdni. W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło ponad 1400 pieszych, w tym 276 na Mazowszu. Zdaniem ekspertów ruchu drogowego, jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów przeciwdziałania temu zjawisku jest promocja noszenia elementów odblaskowych przez osoby poruszające się po zmroku nieoświetlonymi drogami. Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu, PKN ORLEN wraz z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Parafiami Rzymskokatolickimi postanowił przeprowadzić akcję z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego pieszych połączoną z dystrybucją elementów odblaskowych wśród mieszkańców Mazowsza.

Akcja Chroń życie, załóż odblask! wpisuje się w szerokie spektrum działań na rzecz bezpieczeństwa na drodze podejmowanych przez PKN ORLEN. – Od 2006 roku realizujemy działania w ramach Programu ORLEN Bezpieczne Drogi. Koncern przeprowadził już między innymi kampanie Rodzice wzorem dla dziecka, 2 godziny jazdy, 20 minut przerwy oraz Niech żyją motocykliści! Tym razem postanowiliśmy naszą inicjatywę skierować do pieszych – mówi Leszek Kurnicki Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej PKN ORLEN – Wiemy doskonale, że skuteczne przeprowadzenie tegorocznej inicjatywy społecznej nie byłoby możliwe bez odpowiednich partnerów. Jesteśmy bardzo wdzięczni Policji oraz Kościołowi, że postanowili wspomóc nas w tej jakżeważnej sprawie.

Opaski i naklejki, będą rozdawane od 29 października bieżącego roku przez około tysiąc parafii rzymskokatolickich, posiadających szerokie możliwości dotarcia do grupy szczególnie zagrożonej wypadkami. Dystrybucja elementów odblaskowych, wyprodukowanych przez Koncern i przekazanych poszczególnym parafiom przy pomocy powiatowych i miejskich komend Policji, odbywać się będzie bezpośrednio po mszach świętych. W trakcie ogłoszeń parafialnych, księża proboszczowie, opierający swą wiedzę o materiały przygotowane przez Policję, przypomną znaczenie odblasków dla bezpieczeństwa na drodze oraz zasady ich używania.

Ks. Dariusz Skoczylas, duszpasterz motocyklistów diecezji płockiej, mówi: – Ważną misją społeczną kościoła jest informowanie o zagrożeniach i niebezpieczeństwach, z którymi można zetknąć się każdego dnia. Dlatego cieszymy się, że dzięki naszemu zaangażowaniu w ten projekt, możemy uczulić tysiące ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i przyczynić się do realnej poprawy sytuacji pieszych na polskich drogach.

Mazowsze, na którym prowadzona będzie akcja, jest niechlubnym liderem pod względem wypadków z udziałem pieszych. Zjawisko to szczególnie nasila się w okresie jesienno-zimowym, kiedyw idoczność na drogach ulega znaczącemu pogorszeniu. Najgroźniejsze sytuacje mają miejsce w terenie niezabudowanym, w którym co trzeci wypadek z udziałem pieszego kończy się śmiertelnie. – W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów – komentuje Marek Konkolewski, przedstawiciel Komendy Głównej Policji, która wspiera kampanię informacyjną dotyczącą znaczenia odblasków dla bezpieczeństwa pieszych. Koordynowaniem procesu dystrybucji odblasków przez Komendy Powiatowe do poszczególnych parafii zajmuje się Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa