Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, która miała miejsce o godz.12.00 w Kościele Parafialnym p.w. Stanisława BM w Czernicach Borowych. Młodzież uczęszczająca do Gimnazjum im. 21 Pułku Piechoty im. „Dzieci Warszawy” w Czernicach Borowych zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt.: „Życie wiodło ugorem”. Głównym przesłaniem inscenizacji było obudzenie wśród uczestników ducha patriotyzmu poprzez ukazanie losów gen Stanisława Sosabowskiego – bohatera walczącego o wolną i niepodległą Polskę.


Kolejnym punktem Obchodów Święta Niepodległości był przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji i zebranych na Mszy Świętej mieszkańców na cmentarz w celu złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy na Grobie Żołnierzy 21. PP „Dzieci Warszawy” i Stanisława Chełchowskiego. Wartę przy Grobie pełnili Harcerze z 11ŚKDH EKO-Harce działającej przy Gimnazjum w Czernicach Borowych oraz członkowie Przasnyskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej. Na zakończenie Pani Marzena Kołakowska wygłosiła okolicznościowe przemówienie, które uczestników skłoniło do refleksji i zadumy nad historią, życiem teraźniejszym oraz przyszłością naszego narodu.

Dalsze obchody z okazji Święta Odzyskania Niepodległości miały miejsce w Sali Gminnej Biblioteki Publicznej. O godz. 16.00 rozpoczął się wieczór pieśni patriotycznej. Pan Wójt przywitał zebranych po czym głos przekazał Panu Jackowi Piotrowskiemu – Prezesowi Przasnyskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej, który przewodził dalszej części wieczoru. Grupa Rekonstrukcji Historycznej działająca w ramach Przasnyskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej przygotowała montaż słowno – muzyczny przy akompaniamencie akordeonów.

Była to lekcja historii z życia wziętej przeplatana wspólnym śpiewem pieśni żołnierskich i patriotycznych. Do śpiewu zachęcały członkinie w/w stowarzyszenia ubrane w barwne staropolskie stroje. Podczas wspólnego śpiewania wykonano między innymi piosenki pt.: Wojenko, Wojenko; Pałacyk Michla; Płynie Wisła, płynie; Pierwsza Brygada; O mój rozmarynie; Rozkwitały pąki białych róż; Serce w plecaku.

Wśród zebranych znalazł się ochotnik zamieszkujący na terenie gminy, który zdecydował się zabrać głos i samodzielnie zaśpiewać piosenkę. Ostatnią piosenkę wieczornego spotkania wykonał zwycięski zespół tegorocznego Przeglądu Piosenki Patriotycznej w kategorii: osoby dorosłe. Na zakończenie Pan Wójt oraz Prezes Przasnyskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej podziękowali zebranym za aktywne włączanie się w wspólne śpiewanie i udział w Obchodach Święta Odzyskania Niepodległości.

Tekst: Monika Łukasiak

Galeria zdjęć >>>

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa