Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dziś druga niedziela po Narodzeniu Pańskim, którą obchodzimy wtedy, gdy w danym roku kalendarzowym wypadnie niedziela pomiędzy 2 a 5 stycznia. Liturgia Słowa Bożego tej niedzieli daje nam jeszcze jedną możliwość pochylenia się się nad tajemnicą Boga, który przyszedł, aby stać się człowiekiem i zamieszkać z nami na zawsze. Dzisiejsza niedziela jest pierwszą niedzielą nowego roku 2015. Módlmy się o to i starajmy się, aby ten rok był przeżywany przez nas w jedności z Bogiem, Kościołem i drugim człowiekiem.

2. Dzisiejsza niedziela to także pierwsza niedziela miesiąca, dlatego podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z nowenną przed rozpoczęciem nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji płockiej.

3. Fundacja Inicjatyw Prorodzinnych i Opiekuńczo – Wychowawczych „Nasze Dzieci” zaprasza na koncert kolędowy, który odbędzie się dzisiaj w naszym kościele po Mszy Świętej o godz. 12:00. W koncercie udział wezmą: zespół „Summer Music” z Wilna, zespół dziecięcy „Mali Karniewiacy” z Karniewa oraz Maria i Izabela Małkowskie. Dziękujemy za zorganizowanie tego koncertu i obecność naszych gości pośród nas.

4. W dzisiejszą niedzielę po każdej Mszy Świętej prowadzimy kwestę do puszek na rehabilitację i leczenie Weroniki Żelarzewskiej z naszej parafii, która choruje na dziecięce porażenie mózgowe. W imieniu Rady Duszpasterskiej naszej parafii oraz rodziców Weroniki dziękujemy za każdą okazaną pomoc.

5. We wtorek 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce tradycyjnie nazywamy świętem Trzech Króli. Jest obchodzona w Kościele już od IV wieku i przypomina nam, że Syn Boży objawił się ludziom jako Zbawiciel całego świata. Hołd złożony narodzonemu Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu jest znakiem, że poganie również zostali powołani do wiary. Jest to uroczystość nakazana, dlatego pamiętajmy, że w tym dniu mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej. W Kościołach Wschodnich tego dnia jest obchodzona wigilia Bożego Narodzenia.

6. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara ( K+M+B 2015) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – niech Chrystus błogosławi to mieszkanie (C+M+B 2015). W czasie Sumy symboliczne poświęcenie kredy, kadzidła i wody.

7. Uroczystość Objawienia Pańskiego to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, który będzie dobrą okazją do modlitwy o powołania misyjne, a także do wsparcia materialnego Krajowego Funduszu Misyjnego, ponieważ ofiary złożone w tym dniu na tacę, zostaną przeznaczone na rzecz Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie do wyjazdu na misje przygotowują się duchowni, osoby zakonne i ludzie świeccy.

8. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, w uroczystość Objawienia Pańskiego podczas Mszy Świętej o godzinie 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w betlejemskim żłóbku oraz wystąpi schola parafialna ze śpiewem kolęd. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy 3 i 4 szkoły podstawowej przed przystąpieniem do I i II Komunii Świętej oraz młodzież z 3 klasy gimnazjum przed sakramentem bierzmowania.

9. Również w uroczystość Objawienia Pańskiego Biskup Płocki Piotr Libera obchodzi 18. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Razem z modlitwą składamy serdeczne życzenia Czcigodnemu Pasterzowi naszej diecezji.

10. W tym dniu przejdzie ulicami kilku miast i miasteczek diecezji płockiej Orszak Trzech Króli, który także po raz drugi odbędzie się w Przasnyszu, gdzie ok. godziny 12:00 rozpocznie się przemarsz orszaku w kierunku rynku miejskiego, a potem wspólne kolędowanie i jasełka. O godz. 16:30 w kościele Ojców Pasjonistów odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Ryszarda Morki.

11. W przyszłą niedzielę 11 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego, które zamyka liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Jest to również druga niedziela miesiąca, dlatego przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, modlitwie różańcowej przewodniczą wspólnie Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych, a po Mszy Świętej o godzinie 10:00, spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży w celu wymiany tajemnic różańcowych.

12. Również w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 10:00 w zakrystii, odbędzie się spotkanie z panią krawcową dla dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodziców. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.

13. We wtorek 30 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Przasnyskiego, która była jednocześnie podsumowaniem projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014” władze powiatu wyróżniły osoby zasłużone dla mazowieckiej kultury, zamieszkałe na terenie powiatu przasnyskiego. Ja również otrzymałem to wyróżnienie i chcę podzielić się tym radosnym przeżyciem z całą parafią i podziękować całej parafii, ponieważ wszyscy jesteśmy spadkobiercami wielkiego dziedzictwa wiary, historii i kultury, pozostawionego nam przez naszych poprzedników, które ma już ponad 600 lat, jak również wspólnie kontynuujemy i tworzymy to wielkie parafialne dobro, aby kiedyś z dumą przekazać nasz dorobek przyszłym pokoleniom. Chcę również podziękować władzom powiatu przasnyskiego za to wyróżnienie i okazywaną pomoc naszej parafii w trosce o zabytkowy kościół i jego otoczenie.

14. W środę 7 stycznia rozpoczynamy kolędę, czyli tradycyjną wizytę duszpasterską. W czasie kolędy można ustalić terminy poświęcenia pól w roku 2015. Podobnie jak w latach ubiegłych, można będzie składać ofiary materialne na rzecz naszej parafii z przeznaczeniem na kończący się remont dzwonnicy przykościelnej, a przede wszystkim na rozpoczęte dzieło renowacji ołtarza głównego. W miarę możliwości proszę wszystkich o obecność, a dzieci i młodzież o zeszyty do lekcji religii. Tradycyjnie też proszę o pojazdy z miejscowości, gdzie będzie kolęda i już teraz za wszystko serdecznie dziękuję.

15. Program kolędy na bieżący tydzień:

Środa (7 stycznia) – Miłoszewiec i Ostafieje, godz. 12:00.

Czwartek (8 stycznia) – Kownaty, godz. 9:30 oraz Czernice Borowe – ul. Krótka, Ośrodek Zdrowia, p. Krupa i p. Malinowscy, godz. 16:00.

Piątek (9 stycznia) – Zembrzus Wielki, godz. 9:30.

Sobota (10 stycznia) – Dzielin, godz. 9:30.

Poniedziałek (12 stycznia) – Chrostowo Wielkie, godz. 9:30.

16. W ubiegłym tygodniu ofiarę materialną z przeznaczeniem na renowację ołtarza i prowadzony remont dzwonnicy złożyli p. Józef i Urszula Polakiewicz z Czernic Borowych. Bóg zapłać.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa