Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dziś druga niedziela po Narodzeniu Pańskim, którą obchodzimy wtedy, gdy w danym roku kalendarzowym wypadnie niedziela pomiędzy 2 a 5 stycznia. Liturgia Słowa Bożego tej niedzieli pozwala nam jeszcze raz wsłuchać się w słowa Janowego Prologu i rozważać tajemnicę Boga, który stał się człowiekiem i zamieszkał pośród nas. Trwajmy w dziękczynieniu za nieskończoną miłość Pana Boga. Dzisiejsza niedziela jest pierwszą niedzielą nowego roku 2016.

2. Dzisiejsza niedziela to także pierwsza niedziela miesiąca. Podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu.

3. W środę 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce tradycyjnie nazywamy świętem Trzech Króli. Jest obchodzona w Kościele już od III wieku i przypomina, że Syn Boży objawił się ludziom jako Zbawiciel całego świata. Hołd złożony narodzonemu Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu jest znakiem, że poganie również zostali powołani do wiary. Jest to uroczystość nakazana, a Mszy Święte zostaną odprawione jak w niedzielę o godz. 10:00, 12:00 i 15:00. W Kościołach Wschodnich tego dnia jest obchodzona wigilia Bożego Narodzenia.

4. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2016) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – niech Chrystus błogosławi to mieszkanie (C+M+B 2016).

5. Na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 pobłogosławimy kredę, kadzidło i wodę dla oznaczenia naszych mieszkań i na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia i chcemy, aby nas wspierał i prowadził po życiowych drogach.

6. Uroczystość Objawienia Pańskiego to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, które ustanowił papież Pius XII w 1950 r. W tym roku ten dzień nosi hasło „Jesteśmy misjonarzami miłosierdzia” i zachęca do modlitwy o nowe powołania misyjne. Ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na rzecz Krajowego Funduszu Misyjnego.

7. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, podczas Mszy Świętej o godzinie 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w żłóbku betlejemskim, a schola parafialna wystąpi ze śpiewem kolęd. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy 3 szkoły podstawowej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej oraz młodzież z 3 klasy gimnazjum przed sakramentem bierzmowania.

8. Również w uroczystość Objawienia Pańskiego Biskup Płocki Piotr Libera obchodzi 19. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Ojca świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Razem z modlitwą składamy serdeczne życzenia Czcigodnemu Pasterzowi naszej diecezji.

9. W tym dniu ulicami wielu miast i miasteczek diecezji płockiej przejdzie Orszak Trzech Króli, który także po raz trzeci odbędzie się w Przasnyszu, gdzie około godziny 12:00 rozpocznie się przemarsz orszaku w kierunku rynku miejskiego, a potem wspólne kolędowanie i jasełka.

10. W przyszłą niedzielę 10 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego i kończymy liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Jest to również druga niedziela miesiąca, dlatego przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, modlitwie różańcowej przewodniczy Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic, a po Mszy Świętej o godzinie 10:00, spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży.

11. Również w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 10:00 w zakrystii odbędzie się spotkanie z panią krawcową dla dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodziców. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

12. Ogólne podsumowanie sakramentów świętych i posług duszpasterskich w roku 2015.
Zostały zawarte 3 sakramentalne małżeństwa, 11 dzieci otrzymało sakrament chrztu świętego, 16 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej, 15 dzieci odnowiło Przyrzeczenia Chrztu Świętego, 90 wizyt u osób chorych, 20 tysięcy udzielonych Komunii Świętych, 23 pogrzeby osób zmarłych. (Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci).

13. Główne inwestycje przeprowadzone w ubiegłym roku kalendarzowym. Zakończenie drugiego etapu remontu dzwonnicy z wykonaniem łazienki i ogólną adaptacją dwóch pomieszczeń do celów użytkowych, montaż monitoringu parkingu, otoczenia kościoła i pomieszczeń w dzwonnicy. Zakończenie renowacji ołtarza głównego, odnowienie sześciu lichtarzy i zakup nowych świec z dofinansowaniem Kół Żywego Różańca i montaż urządzenia multimedialnego. Poszerzenie alejki głównej na cmentarzu (parafia) i ułożenie dwóch alejek wewnętrznych (fundator), renowacja starych nagrobków o charakterze zabytkowym (śp. Tekla z Żurawskich Kamińska) oraz mogiły ofiar terroru hitlerowskiego przy współpracy z Urzędem Gminy. Renowacja paramentów liturgicznych z pomocą fundatorów i Kół Żywego Różańca ( krzyż procesyjny i wykonanie neogotyckiej podstawy, chorągiew procesyjna, figurka Zmartwychwstałego Jezusa, kustodia, zabytkowa ampułka, zestaw do chrztu, wazony wykonane z łusek po nabojach armatnich), zakup dwóch świec akolitek Odświeżenie ołtarza soborowego z podstawą oraz ambonki Słowa Bożego i montaż nowego mikrofonu na ambonce. Nasadzenia świerków srebrnych na łące parafialnej. Wszystkie główne inwestycje i wydatki parafii były konsultowane z Radą Gospodarczą i na bieżąco podawane do wiadomości parafian w ogłoszeniach duszpasterskich.

14. Planowane inwestycje i prace w bieżącym roku kalendarzowym.
Montaż instalacji grzewczej w kościele, drobne prace wykończeniowe budynku dzwonnicy, dalsza renowacja paramentów liturgicznych i procesyjnych oraz starych nagrobków o charakterze zabytkowym na cmentarzu parafialnym; ogólne prace porządkowe na cmentarzu, wokół cmentarza i na obrzeżach ziemi należącej do parafii.

15. W pierwszy czwartek miesiąca – 7 stycznia rozpoczynamy kolędę, czyli tradycyjną wizytę duszpasterską. W czasie kolędy można będzie ustalić terminy poświęcenia pól w roku 2016. Podobnie jak w latach ubiegłych, można składać ofiary materialne na rzecz naszej parafii z przeznaczeniem na spłatę długu parafialnego, który pozostał po remoncie dzwonnicy i renowacji ołtarza głównego, a także na sfinansowanie montażu dwóch profesjonalnych nagrzewnic powietrza sterowanych komputerowo, które będą tworzyły system ogrzewania kościoła. Koszt tej inwestycji został oszacowany na kwotę 22.700 zł. W miarę możliwości proszę wszystkich o obecność, a dzieci i młodzież o zeszyty do lekcji religii. Tradycyjnie też proszę o pojazdy z miejscowości, gdzie będzie kolęda i już teraz za wszystko serdecznie dziękuję.

16. Program kolędy na bieżący tydzień:

  • Czwartek (7 stycznia) – Miłoszewiec i Ostafieje , godz. 9:30
  • Piątek (8 stycznia) – Kownaty, godz. 9:30.
  • Sobota (9stycznia) – Dzielin, godz. 9:30.
  • Poniedziałek (11 stycznia) – Kuskowo, godz. 9:30.

17. W okresie Bożego Narodzenia i w pierwszych dniach Nowego Roku przekazujemy sobie wyrazy życzliwości i serdeczności. Razem z najlepszymi życzeniami dla naszych parafian i gości przyjmijcie Boże błogosławieństwo.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa