Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce nazywamy świętem Trzech Króli. W Kościele ta uroczystość znana jest już od III wieku i przypomina, że Syn Boży ukazuje się ludziom jako Zbawiciel całego świata. W Kościołach Wschodnich dzisiaj jest obchodzona wigilia Bożego Narodzenia.
 2. Uroczystość Objawienia Pańskiego to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, obchodzony w tym roku pod hasłem „Eucharystia źródłem misji”, który ustanowił papież Pius XII w 1950 roku. W Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy ten dzień 8 stycznia 1984 roku. Ofiary składane na tacę będą wsparciem Krajowego Funduszu Misyjnego.
 3. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, dziś podczas Mszy Świętej o godzinie 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w betlejemskim żłóbku. Dziękujemy scholi pod opieką Pana Organisty za zaśpiewane kolędy oraz obecnym dzieciom i młodzieży.
 4. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara ( K+M+B 2021) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – „niech Chrystus błogosławi to mieszkanie” (C+M+B 2021).
 5. Dzisiaj mamy obowiązek obecności podczas Mszy Świętej, ponieważ jest to uroczystość „nakazana”. Dlatego Msze Święte zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 (transmisja on-line) i 15:00 (transmisja on-line).
 6. Na zakończenie każdej Mszy Świętej symboliczne błogosławieństwo kredy, kadzidła i wody, które w tych dniach otrzymujemy w naszych domach na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia i chcemy, aby nas wspierał i prowadził drogami Nowego Roku. Kreda, kadzidło i woda to także zapowiedź wizyty duszpasterskiej w tym roku pod nazwą „kolędy na zaproszenie”. Taki zestaw „Trzech króli” można otrzymać w zakrystii po Mszy Świętej u Pana Kościelnego.
 7. Pod hasłem zaczerpniętym z pieśni Jana Kochanowskiego „Panu dzięki oddawajmy” po raz trzynasty ulicami ok. 2500 miejscowości w Polsce przejdzie symboliczny Orszak Trzech Króli, w tym roku liczący po pięć osób. W Płocku zastąpi go Orszak Kolędowy, który odbędzie się w parafii pw. Świętego Stanisława Kostki. Mszy Świętej przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera z udziałem biskupa Mirosława Milewskiego, który wygłosi homilię. Spotkanie to zainauguruje obchody 30. rocznicy pielgrzymki Świętego Jana Pawła II do Płocka, która odbyła się w dniach 7-8 czerwca 1991 roku, dlatego każdy uczestnik wspólnej modlitwy otrzyma folder upamiętniający tę historyczną wizytę apostolską.
 8. Dzisiaj Biskup Płocki Piotr Libera obchodzi 24. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Razem z modlitwą składamy życzenia Dostojnemu Pasterzowi naszej diecezji.
 9. Jutro pierwszy czwartek miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość na drodze powołania.
 10. Wszystkim świętującym w tym tygodniu urodziny, imieniny, różne rocznice i jubileusze składamy serdeczne życzenia. Pamiętamy w modlitwie o chorych, szczególnie przebywających w szpitalu, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 11. W osobach Trzech Króli lub Mędrców ze Wschodu pogański świat złożył pokłon i ofiarował dary nowonarodzonemu Jezusowi Królowi Wszechświata, który objawił się jako Zbawiciel całej ludzkości. Wspominając to wydarzenie, każdy z nas na nowo przyjmuje Jezusa za Zbawiciela. Niech Boże błogosławieństwo, jak gwiazda betlejemska, zawsze prowadzi nas prostymi drogami i pomaga nam dobrze pełnić posłannictwo głoszenia Ewangelii w trudnej codzienności życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa