Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Przeżywamy dziś uroczystość Wszystkich Świętych. Oddajemy cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej i zostali zbawieni. Jednocześnie ta uroczystość jest dla nas przypomnieniem, że wszyscy mamy dążyć do świętości, a święci wskazują nam drogę do nieba, są naszymi orędownikami i otaczają nas swoją opieką. Początki dzisiejszej uroczystości są związane z poświęceniem Matce Bożej i świętym męczennikom pogańskiej rzymskiej świątyni, zwanej Panteonem. Dokonał tego papież Bonifacy IV w 608 roku. W VIII wieku papież Grzegorz III w kościele Świętego Piotra erygował kaplicę poświęconą Wszystkim Świętym, ale nie tylko męczennikom. W 935 roku papież Jan XI ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na dzień 1 listopada.

2. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 i 12:00. O 11:30 również w kościele różaniec za zmarłych, który zostanie poprowadzony z udziałem Kół Żywego Różańca z Czernic Borowych. Pamiętajmy, że dzisiaj mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej.

3. Po Sumie za Parafian odprawianej o godzinie 12:00, wyruszy procesja żałobna na cmentarz, gdzie przy pięciu stacjach będziemy modlić się za zmarłych, m.in. w wypominkach jednorazowych, a po zakończeniu nabożeństwa żałobnego zostaną poświęcone nowe pomniki nagrobne.

4. Dziś przypada również pierwsza sobota miesiąca. Maryja jest pierwszą wśród zbawionych, dlatego oddając cześć wszystkim świętym, czynimy to w modlitewnej jedności z Jej Niepokalanym Sercem.

5. Jutro 2 listopada, to Dzień Zaduszny, który jest wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00, 12:00 (za wszystkich wiernych zmarłych z procesją żałobną wokół kościoła) i 15:00, w czasie której odmówimy jeszcze jeden różaniec za dusze w czyśćcu cierpiące. Podzwonne za naszych bliskich zmarłych w tym dniu tradycyjnie zamawiamy u Pana Kościelnego.

6. Od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i choćby myślne odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Jednorazowy odpust zupełny z okazji Dnia Zadusznego można ofiarować tylko za cierpiących w czyśćcu. W tym celu należy spełnić następujące warunki: nawiedzić kościół, podczas nawiedzenia należy odmówić „Ojcze nasz” i „Wierzę”, dodać jakąkolwiek modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz przyjąć Komunię świętą. Niekoniecznie trzeba zmarłych wymieniać z imienia, wystarczy wzbudzić intencję i ofiarować ten odpust za osobę zmarłą, która go najbardziej potrzebuje.

7. Już dzisiaj składam podziękowania dla Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej za podjęcie się po raz czwarty trudu przeprowadzenia kwesty przy bramie cmentarza na renowację najstarszych nagrobków, które znajdują się na naszym cmentarzu, a także dla wszystkich, którzy w tej kweście uczestniczą i składają ofiarę materialną.

8. Podziękowania także dla druhów strażaków z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej za pełnioną służbę porządkową na parkingu przed kościołem.

9. Dziękujemy również za podarowane do kościoła chryzantemy oraz za przygotowanie okolicznościowej dekoracji, która zachęca nas do modlitwy za wszystkich zmarłych.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa