Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej
1 grudnia 2020 - I NIEDZIELA ADWENTU „B” 29.11.2020 Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Adw ... +++ 1 grudnia 2020 - Rekolekcje Adwentowe 2020 +++ 30 listopada 2020 - Intencje Mszy Świętych 30.11.2020 – 06.12.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 29 listopada 2020 - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom +++ 28 listopada 2020 - Papież zachęcił Polaków do dobrego przeżywania Adwentu Niech radosne oczekiwanie na przyj ... +++ 28 listopada 2020 - Prezydium Episkopatu: Niech adwentowe oczekiwanie nas przemieni Niech oczekiwanie na spełnienie te ... +++ 28 listopada 2020 - Oddanie33 Więcej informacji >>> +++ 26 listopada 2020 - Rekolekcje Adwentowe Czernice Borowe, dn. 29 listopada ... +++ 24 listopada 2020 - Poświęcenie figurki Świętej Cecylii – patronki muzyki sakralnej 22.11.2020 Rzeźbę ku czci tej świętej dzie ... +++ 24 listopada 2020 - 18. rocznica urodzin Kamila Zakrzewskiego 21.11.2020 +++ webdesign

1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w pobożności ludowej nosi nazwę Matki Bożej Zielnej. Zebrani na Eucharystii wyznajemy wiarę w dogmat Kościoła, który ogłosił w 1950 roku papież Pius XII, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Łączymy się duchowo ze wszystkimi wiernymi, którzy oddają dzisiaj uwielbienie Maryi Wniebowziętej i proszą o łaskę nieba dla siebie, a szczególnie z tymi, którzy gromadzą się w naszym narodowym sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie.

2. Kantyk Maryi, który słyszeliśmy w Ewangelii, jest uwielbieniem Pana Boga za dzieła dokonane w Jej życiu. Módlmy się słowami tego hymnu i dziękujmy Bogu, że wyniósł do chwały nieba Maryję z duszą i ciałem, wskazując nam jednocześnie cel, do którego wszyscy zmierzamy.

3. Z dzisiejszą uroczystością związany jest zwyczaj błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, które zostaną poświęcone na zakończenie każdej Mszy Świętej.

4. Porządek nabożeństw w dniu dzisiejszym jak w niedzielę, ponieważ uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest tzw. „świętem nakazanym” i jako katolicy mamy obowiązek uczestnictwa w Eucharystii.

5. Dzisiaj również przeżywamy święto Wojska Polskiego, ustanowione w 1992 roku dla upamiętnienia tak zwanego „Cudu nad Wisłą” w 1920 roku, kiedy to dzięki interwencji Matki Bożej podczas bitwy pod Radzyminem nasza armia powstrzymała inwazję bolszewików na Polskę i Europę. Bitwa Warszawska została uznana za jedną z osiemnastu bitew w historii, które zadecydowały o losach świata. W modlitwie polecajmy wiec Matce Bożej Hetmance żołnierza polskiego wszystkich żołnierzy pełniących służbę w kraju i poza granicami naszej ojczyzny, a zmarłych i poległych polecajmy Bogu Miłosiernemu.

6. Miłym gościom, przybywającym w tych świątecznych dniach do naszej parafii, życzymy, aby poznawanie piękna okolicznego krajobrazu i zwyczajów ludowych związanych z dzisiejszą uroczystością, mogło jeszcze bardziej być umocnieniem miłości do Boga i Matki Bożej Wniebowziętej.

7. Pamiętajmy o słowach hymnu uwielbienia Maryi. Zanieśmy radość z uczestnictwa we Mszy Świętej do naszych domów i rodzin. Podzielmy się radością ze spotkania z żywym i prawdziwym Bogiem, który chce nas obdarzać swoimi darami i błogosławieństwem. Płonie kaganek wiary, który przypomina nam o duchowej jedności z mieszkańcami Chojnowa, którzy przeżywają czas nawiedzenia i z rodziną, która dzisiaj przyjmuje obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Rok liturgiczny 2020/2021


Poczta www

Archiwa
Baza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego