Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj szesnasta niedziela w roku liturgicznym. Przypowieść o chwaście, którą usłyszymy dzisiaj w Ewangelii wg Świętego Mateusza, jest lekcją cierpliwości i nadziei. Jezus przestrzega nas przed wydawaniem pochopnych sądów i nieprzemyślanym działaniem. Niech udział w sprawowanej Eucharystii umocni w nas przekonanie, że sprawiedliwość i dobroć Boga są większe niż nasze ludzkie kalkulacje.
 2. Trwają wakacje i urlopy, ale nie wszyscy w tym czasie wypoczywają, ponieważ rozpoczynają się żniwa. Pamiętajmy o tym, że każda kromka chleba, to błogosławiony trud pracy rolników. Bądźmy wdzięczni Bogu za plony ziemi oraz szanujmy żywność, bo na świecie są miejsca, gdzie ludzie umierają z głod
 3. W dzisiejszą niedzielę z inicjatywy papieża Franciszka obchodzimy Trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który obchodzony jest w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, blisko wspomnienia Świętych Joachima i Anny, dziadków Hasłem tego dnia są słowa z orędzia papieskiego: „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie” (Łk1, 50).
 4. Dzisiaj rozpoczynamy XXIV Tydzień Świętego Krzysztofa obchodzony w tym roku pod hasłem „Z Kościołem na misyjnych drogach” z inicjatywy MIVA Polska (Mission Vehicle Association Poland) i Krajowego Duszpasterstwa Kierowców. Po każdej Mszy Świętej poświęcenie pojazdów, które będzie przebiegać według naszego zwyczaju, tzn. modlitwa w kościele i ogólne błogosławieństwo, a później pokropienie każdego pojazdu przed dzwonnicą, gdzie na chwilę się zatrzymujemy i po krótkiej modlitwie odjeżdżamy. Z okazji parafialnego poświęcenia pojazdów można złożyć ofiarę na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy w ramach prowadzonej akcji „1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy”.
 5. Rozpoczynają się zapisy do duchowego udziału w 42. Pieszej Pielgrzymce z Płocka na Jasną Górę w dniach 6-14 sierpnia, która w tym roku swoim hasłem „Jestem w Kościele!”, nawiązuje do trwającego roku liturgicznego i duszpasterskiego w Kościele w Polsce.
 6. Zwracam się z prośbą do mieszkańców Chojnowa Osiedle i Nowa Ulica o pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy w przyszłą sobotę, która będzie ostatnią w miesiącu lipcu, w ramach naszej kolejności parafialnej. Prace porządkowe rozpoczniemy ok. godz. 8:00.
 7. Mobilne Centrum Diagnostyki organizuje badania pod kątem osteoporozy kości, wydolności płuc i oskrzeli oraz saturacji krwi. Badania szczególnie zalecane są po przejściu COVID-19. Odbędą się w Ambulansie Diagnostycznym we wtorek 25 lipca br. o godz. 18:15 na parkingu przy kościele parafialnym w Czernicach Borowych.
 8. Msze Święte w naszym kościele są odprawiane w niedziele o godzinie 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 9. SŁOWO BISKUPA  PŁOCKIEGO  SZYMONA  STUŁKOWSKIEGO Z OKAZJI III ŚWIATOWEGO DNIA DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH. Kochani Diecezjanie! W tych dniach w naszej diecezji w wielu wspólnotach czcimy św. Annę, babcię Pana Jezusa. Z woli papieża Franciszka już po raz trzeci obchodzimy także Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Hasłem obchodów są słowa: „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie” (Łk 1,50), które Ojciec Święty rozwija w specjalnym przesłaniu na ten dzień. Zachęcam wszystkich do lektury tego tekstu. Chciałbym w tym słowie podziękować wszystkim ludziom dobrej woli za budowanie mostów międzypokoleniowych, o co tak często prosi nas papież Franciszek. Cieszę się, że ciągle uczymy się nawzajem wrażliwości na ludzi starszych. Dziękuję za każdą pomoc, świadczoną babciom, dziadkom i seniorom. To bardzo ważne, by dzieci i młodzież doświadczały tych lekcji szacunku osób starszych. Dziękuję także wszystkim zaangażowanym w instytucjonalną pomoc naszym seniorom w domach opieki, szpitalach i hospicjach. Proszę o modlitwę za mieszkańców, pacjentów i pracowników tych domów, zwłaszcza za nasz diecezjalny Dom Księży Emerytów w Płocku i Dom Seniora Leonianum – Piękne życie w Sikorzu. Idąc za zachętą papieża Franciszka, zwracam się do Babć, Dziadków i wszystkich Kochanych Seniorów. Wzywając orędownictwa świętych Anny i Joachima, módlcie się, proszę, do Boga, aby oświecał serca ludzi młodych, stojących przed wyborem drogi życia. Niech czują oni nasze wsparcie, by z radością i odwagą zechcieli rozeznać, czy Pan kieruje do nich zaproszenie do wejścia na drogę życia kapłańskiego, zakonnego lub misyjnego. Niech widzą oni także nasze wsparcie, by może jeszcze bardziej otworzyli się na zawarcie sakramentu małżeństwa i założenie rodziny. Módlcie się również za uczestników Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, za 140 osób z naszej diecezji, z którymi pojadę na spotkanie z papieżem. Mam jeszcze jedną prośbę, którą kieruję do wszystkich, zwłaszcza do dzieci i młodzieży. Papież Franciszek we wspomnianym przesłaniu poleca nam, „abyśmy przeszli od wyobraźni do konkretu, czyniąc coś, aby objąć uściskiem dziadków i osoby starsze”. Pięknym owocem naszego świętowania może być wizyta w domach osób starszych, ofiarowanie im uścisku i zwyczajne pobycie z nimi. Postarajcie się o to, korzystając z czasu wakacji. Nie zapominajmy także o kapłanach seniorach i o starszych siostrach zakonnych. Zadzwońcie do bliskich seniorów, do sąsiadów, zaoferujcie pomoc, a może zwyczajnie posłuchajcie historii ich życia. Gestem miłosierdzia mogą być także w tych dniach odwiedziny grobów zmarłych babć i dziadków. Jesteśmy im winni naszą wdzięczność i pamięć, bo wyrośliśmy z tych korzeni. Na radosne świętowanie III Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych niech nam wszystkim błogosławi „Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba” (por. Rdz 28,13). W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. We wspomnienie Świętego Szymona z Lipnicy, bp Szymon Stułkowski Biskup Płocki.
 10. W dniach 22-23 lipca przed siedmioma laty gościliśmy w naszym dekanacie grupę młodzieży ormiańskiej z Gruzji w ramach XXXI Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W tym czasie również przybył do naszej ojczyzny papież Franciszek. To były piękne i historyczne dni, które wspominamy z wdzięcznością i wzruszeniem. Przede wszystkim spotkanie w naszej parafii, które rozpoczęliśmy podniosłą liturgią Mszy Świętej sprawowanej w obrządku ormiańskim oraz świętowanie na placu przy plebanii i łące nad stawem, gdzie została przedstawiona inscenizacja z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
 11. Jutro swoje święto przeżywa Policja państwowa, która została utworzona 104 lata temu 24 lipca 1919 roku i ponownie powołana do istnienia w roku 1991. Wszystkim policjantkom i policjantom, a także pracownikom policji oraz ich rodzinom (szczególnie z naszej parafii) składamy serdeczne życzenia błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i Świętego Michała Archanioła – patrona polskiej Policji.
 12. Przekazujemy serdeczne życzenia wszystkim parafianom i gościom, którzy obchodzą w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny (szczególnie pamiętamy o Kingach, Krzysztofach i Jakubach, o Annach i Hannach). Pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku, szczególnie w naszej parafii. Modlimy się także o łaskę zdrowia dla chorych. Prosimy miłosierdzie Boże o życie wieczne dla wszystkich zmarłych, szczególnie nagle i tragicznie w wyniku wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych. W ubiegły poniedziałek 17 lipca wieczorem wydarzyła się katastrofa lotnicza w Chrcynnie pod Nasielskiem (diecezja płocka), dlatego również pamiętajmy w modlitwie o sześciu osobach, które poniosły śmierć w wyniku tej katastrofy.
 13. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 23 lipca (niedziela) – Święta Brygida. Pochodziła ze Szwecji, żyła w XIV wieku. Założycielka zgromadzenia zakonnego sióstr brygidek i autorka wielu dzieł mistycznych, które stanowią również dzisiaj inspirację dla wielu chrześcijan. Jest współpatronką Europy (święto).
 • 24 lipca (niedziela) – Święta Kinga, dziewica. Żyła w XIII w. i pochodziła z Węgier. Prowadziła życie pokutne najpierw w białym małżeństwie, a po śmierci męża w ufundowanym przez siebie klasztorze klarysek w Starym Sączu. Znana jako Pani Ziemi Sądeckiej. Kanonizowana przez Świętego Jana Pawła II w 1999 roku. Jest patronką polskiego samorządu terytorialnego.
 • 25 lipca (wtorek) – Święty Jakub Apostoł, zwany Starszym lub Większym. Był bratem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty i jako pierwszy z Apostołów poniósł śmierć męczeńską w 44 roku. Jest patronem pielgrzymów (święto).
 • 25 lipca (wtorek) – Święty Krzysztof. Poniósł śmierć męczeńską w III wieku za czasów cesarza rzymskiego Decjusza. Jego imię oznacza „niosący Chrystusa”. Jeden z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów, m.in. chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, flisaków, introligatorów, marynarzy, pielgrzymów, kierowców i podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy. Orędownik w różnych niebezpieczeństwach, szczególnie na drodze i w czasie podróży.
 • 26 lipca (środa) – Święci Anna i Joachim. Rodzice Najświętszej Maryi Panny i dziadkowie Pana Jezusa.
 • 29 lipca (sobota) – Święta Marta, Maria i Łazarz. Rodzeństwo, u których w domu w Betanii Pan Jezus doświadczył rodzinnej atmosfery i przyjaźni. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka i dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 26 stycznia 2021 r. dzisiejsze wspomnienie nosi nazwę wspomnienia “świętych Marty, Marii i Łazarza”.
 1. Niech udział w dzisiejszej Eucharystii umocni w nas przekonanie, że sprawiedliwość i dobroć Boga są większe niż nasze ludzkie kalkulacje. Modlimy się o dobrą pogodę na rozpoczynające się żniwa. Za wstawiennictwem Matki Bożej Czernickiej Pani, Świętego Krzysztofa i Świętego Jana Pawła II – Pielgrzyma Tysiąclecia, przyjmijmy błogosławieństwo Boże, aby dobrze wypełniać swoje obowiązki i umiejętnie oddzielać pszenicę od kąkolu naszego życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa