Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Przeżywamy dzisiaj dwudziestą piątą niedzielę w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą września i pierwszą niedzielą jesieni. W ciągu tego miesiąca, przez wstawiennictwo Matki Bożej i wielu świętych, polecaliśmy Bogu losy naszej Ojczyzny, dzieci i młodzież, nasze rodziny i nas samych. Nadal chcemy się modlić w tych intencjach, dlatego uczestniczymy w Eucharystii, bo tutaj Pan jest obecny w Słowie i Chlebie.
 2. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie z dziećmi z klasy trzeciej i czwartej w ramach katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Po Mszy Świętej o godz. 15:00 zapraszamy na spotkanie młodzież, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 3. Pierwsza Komunia Święta została zaplanowana w naszej parafii w niedzielę 20 maja 2018 roku o godzinie 12:00, a Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego w niedzielę 27 maja 2018 roku, również o godz. 12:00. Sakrament bierzmowania jest planowany we wrześniu przyszłego roku podczas wizytacji kanonicznej, która została wyznaczona przez Kurię Diecezjalną w dekanacie przasnyskim w następnym roku. Obecnie do sakramentu bierzmowania przygotowuje się młodzież z klasy drugiej i trzeciej gimnazjum.
 4. Bardzo proszę o zgłaszanie się dzieci, które w tym roku przyjęły Pierwszą Komunię Świętą oraz Odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego, do udziału w Liturgicznej Służbie Ołtarza i w scholi parafialnej, którą chcemy reaktywować.
 5. Sąsiednia parafia Pawłowo przeżywa dzisiaj doroczny odpust ku czci Świętej Tekli. Uroczysta Suma zostanie odprawiona o godzinie 12:00. Również dzisiaj odpust ku czci Świętego Mateusza przeżywa parafia Zielona Ciechanowska.
 6. Grupa wsparcia AA „Szansa” przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaprasza na uroczysty Miting Otwarty z okazji VIII rocznicy powstania tej grupy, który odbędzie się w sobotę 30 września w świetlicy w Chojnowie. Spotkanie rozpocznie Msza Święta w kościele w Czernicach Borowych o godzinie 18: 00, którą odprawi ks. kanonik Zbigniew Kaniecki – proboszcz parafii pw. Świętego Aleksego w Płocku – Trzepowie i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Msza Święta zostanie odprawiona w intencji osób uzależnionych i ich rodzin oraz w intencji trzeźwości narodu polskiego.
 7. W Warszawie kończy się Narodowy Kongres Trzeźwości, który rozpoczął się 21 września w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod hasłem „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”.
 8. W piątek 29 września, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, a w poniedziałek po następnej niedzieli (2 października), wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Bóg troszczy się o każdego człowieka posyłając swoich Aniołów, którzy otaczają nas swoją opieką. Archaniołowie cieszą się wyjątkową bliskością Pana Boga, dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei.
 9. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Zapraszam całą asystę, „dzieci fatimskie” i dziewczęta sypiące kwiatkami oraz liturgiczną służbę ołtarza. W tym roku będzie to pierwszy dzień października, dlatego Różaniec zostanie odprawiony w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.
 10. W następną niedzielę 1 października po Mszy Świętej o godz. 15:00 zapraszam na spotkanie Radę Duszpasterską do sali spotkań na plebanii, ponieważ zmiana tajemnic różańcowych przez Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych odbędzie się w kościele po Mszy Świętej o godz. 12:00.
 11. Jutro mija 50 lat od śmierci gen. Stanisława Franciszka Sosabowskiego (zm. 25 września 1967 r. w Londynie), legendarnego żołnierza i dowódcy 21 Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”, który brał udział w kampanii wrześniowej w okolicach Czernic Borowych, a później organizatora i dowódcy 1.Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na czele której walczył w 1944 roku pod Arnhem w Holandii. Z tej okazji Szkoła Podstawowa zaprasza na okolicznościową akademię, która odbędzie się o godz. 11:00 w budynku szkoły.
 12. Trwa zbiórka zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Bardzo dziękuję za wsparcie tego pięknego zwyczaju, a dzisiaj szczególnie dziękuję mieszkańcom Żeber za ofiary materialne zebrane i przekazane w ubiegłym tygodniu.
 13. Z okazji zbiórki do puszek w ubiegłą niedzielę na rzecz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej przekażemy 150 zł.
 14. Kilka spraw z dziedziny remontowo – inwestycyjnej. Z ofiar składanych na rzecz naszej parafii z okazji Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w poszczególnych miejscowościach uzyskaliśmy 16.890 zł. Te środki zostaną przeznaczone na prowadzone działania w kierunku zamontowania ekonomicznej i w miarę skutecznego systemu ogrzewania kościoła. Pompy ciepła są nierealne ze względów finansowych i technicznych, dlatego powraca pomysł zamontowania dwóch nowoczesnych nagrzewnic elektrycznych o mocy 20 kW sterowanych automatycznie, działających na zmianę, a jeśli zwiększymy przydział mocy do budynku kościoła, mogą działać jednocześnie. To wiąże się z dodatkowymi opłatami za energię elektryczną, ale na przyszłość można pomyśleć o fotowoltaice, pod warunkiem że będzie to możliwe od strony technicznej, a to stwierdza audyt energetyczny. Obecnie można zastosować tzw. taryfę weekendową, która przewiduje mniejsze ceny za prąd w czasie weekendów i dni świątecznych. Koszt tej inwestycji został oszacowany przed prawie dwoma laty z różnymi zniżkami na 22.500 zł. Nagrzewnice są produkowane w Szwecji, ich trwałość użytkowa wynosi ok. 50 lat. Wymiernym darem dla kościoła z okazji Nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego, która była związana z 1050. rocznicą chrztu Polski, będzie renowacja chrzcielnicy i stojaka do paschału, który już jest odnawiany.
 15. W najbliższym czasie będzie możliwość ubiegania się o dofinansowanie na gruntowny remont kościoła pod kątem oczyszczenia i osuszenia murów, odprowadzenia deszczówki, wymiany tynków zewnętrznych, stabilizacji postępujących pęknięć na ścianach i suficie, odnowienia malatury, wykonania nowych ławek, konfesjonałów i drzwi wewnętrznych oraz renowacja dwóch ołtarzy bocznych i ambony. Ponadto niezbędna byłaby termomodernizacja budynku, szczególnie dotyczy to okien, które można byłoby wyposażyć w witraże. Podkreśleniem architektury kościoła o zmroku i w nocy byłoby podświetlenie od strony północno – zachodniej. Do tego są potrzebne projekty techniczne i technologiczne, które trzeba wykonać do końca roku kalendarzowego. W najbliższym czasie prawdopodobnie zostanie oddany do renowacji żyrandol z prezbiterium, który jest częściowo zepsuty i być może wieczna lampa, a później pozostałe żyrandole i kinkiety. W dzwonnicy przecieka dach i konieczna jest jak najszybsza wymiana więźby dachowej i poszycia dachu (zalecenia przeglądu technicznego), a także konserwacja dzwonów, które są zardzewiałe i tracą tym samym swój właściwy dźwięk. W tej sprawie przyjedzie bezpłatnie p. Zbigniew Felczyński, który prowadzi renomowaną firmę ludwisarską w Taciszewie k. Gliwic, aby dokonać oceny stanu zachowania dzwonów.
 16. Sytuacja na cmentarzu parafialnym jest skomplikowana, ponieważ zamówiony majster do naprawy ogrodzenia nie wywiązał się z umowy ustnej, która polegała na podjęciu się wykonania fragmentu płotu kamiennego o długości ok. 50 m bieżących na tyłach cmentarza. Do współpracy został znaleziony inny majster z parafii Szwelice i w tym roku jest szansa na wykonanie kamiennych słupów do furki i bramy od strony dojazdu z ulicy Szkolnej oraz zamontowanie stylowej furki i bramy, którą wykona p. Czesław Zieleniecki, ale to zależy od pogody w październiku i listopadzie. Rewitalizacją terenu na tyłach cmentarza i częściowym przygotowaniem tego terenu do użytkowania (zapewne w przyszłym roku) zajmuje się Urząd Gminy w Czernicach Borowych, za co bardzo dziękuję i proszę wszystkich o zachowanie tam szczególnej ostrożności. W jesiennych planach mamy zamiar dokonać znacznej kosmetyki drzewostanu na cmentarzu (obcinka konarów kasztanowców i klonów oraz pielęgnacja sosny). Trwają działania formalne dotyczące modrzewia i czekamy na decyzję, która ma zostać wkrótce podjęta przez odpowiednie instytucje. Na wiosnę planowane jest dalsze układanie alejek wewnętrznych i wzdłuż ogrodzenia, tam gdzie to będzie możliwe. W renowacji znajduje się płyta nagrobna Zygmunta i Marii Lwowskich, ponieważ nadal aktualny jest zamysł renowacji pomników nagrobnych o charakterze zabytkowym.
 17. O innych planowanych inwestycjach, uzgodnionych z Radą Gospodarczą, na które mamy zgodę Biskupa Płockiego, poinformuję wspólnotę parafialną w najbliższym czasie. We wtorek 10 października br. spodziewamy się wizytacji administracyjnej z Kurii Diecezjalnej, która odbywa się przed wizytacją biskupią.
 18. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 25 września (poniedziałek) – Błogosławiony Władysław z Gielniowa. Prezbiter, który należał do zakonu bernardynów. Wybitny kaznodzieja i twórca pieśni religijnych w języku polskim, żył na przełomie XV i XVI w. Jest drugorzędnym patronem Warszawy.
 • 27 września (środa) – Święty Wincenty à Paulo (1581-1660). Prezbiter, który był nazywany „duszpasterzem galerników”. Założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek, które m.in. posługują na rzecz ludzi chorych w Przasnyszu.
 • 28 września (czwartek) – Święty Wacław męczennik, król czeski. Jest patronem Czech i katedry na Wawelu. Został zamordowany na polecenie swojego młodszego brata Bolesława.
 • 29 września (piątek) – Święci Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał, którzy są naszymi wielkimi orędownikami przed Bogiem. Ich imiona oznaczają odpowiednio: Michał − „któż jak Bóg”, Gabriel − „moc Boża”, Rafał − „Bóg uzdrawia”.
 • 30 września (sobota) – Święty Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła. Przetłumaczył Pismo Święte zwane „Wulgatą” na powszechny w tym czasie język łaciński. Zmarł 30 września 420 roku w Betlejem. Jest patronem pustelników, biblistów i studentów.
 1. Solenizantom i jubilatom całego tygodnia, przekazujemy słowa najlepszych życzeń. Naszych chorych otaczamy modlitwą. Dla wszystkich zmarłych prosimy o łaskę zbawienia.
 2. Bóg chce, aby nasze życie było odpowiedzią na Jego słowo. Uważnie słuchajmy głosu Boga w nadchodzącym tygodniu. Niech nas umacnia błogosławieństwo Boże.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa