Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta szósta niedziela w roku liturgicznym i pierwsza niedziela października, który z woli papieża Leona XIII od 1885 roku jest miesiącem różańcowym. Święty Jan Paweł II w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1). Dzisiejsza niedziela to również Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych.
 2. Miesiąc październik stanowi dobrą okazję do zainteresowania się Kołami Żywego Różańca w naszej parafii, które są nazywane także Różami. Cieszymy się z parafianek i parafian, którzy należą do sześciu różańcowych wspólnot modlitewnych naszej parafii i jesteśmy wdzięczni za dar codziennej modlitwy, a także zachęcamy do zaangażowania się w ich działalność, ponieważ niektóre Koła wymagają uzupełnienia. Podstawowym obowiązkiem osób należących do Koła Żywego Różańca jest codzienne odmawianie jednej tajemnicy różańca w intencjach Kościoła powszechnego oraz udział w zmianach tajemnic różańcowych raz w miesiącu.
 3. Z okazji pierwszej niedzieli miesiąca na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Dziękuję całej asyście procesyjnej, „dzieciom fatimskim”, dziewczętom sypiącym kwiatkami, pocztom sztandarowym i liturgicznej służbie ołtarza. W tym roku dzisiejsza niedziela to pierwszy dzień października, dlatego Różaniec w tajemnicach  radosnych  zostanie odprawiony w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.
 4. W niedzielę za tydzień modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz. 10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego, a w najbliższą sobotę do prowadzenia modlitwy różańcowej o godzinie 16:00 zapraszam Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych.
 5. W październiku zachęcam do codziennej modlitwy różańcowej, którą odmawiamy w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00 (z małymi wyjątkami). Na wspólny Różaniec w każdą środę szczególnie zapraszamy dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej,  przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej, dzieci z klasy czwartej przed Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego oraz młodzież z klasy drugiej i trzeciej gimnazjum, która przygotowuje się do bierzmowania. W tym roku również będzie prowadzony konkurs różańcowy, polegający na zebraniu jak największej liczby pamiątek uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych od poniedziałku do piątku.
 6. Za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół chce nas obdarzyć.
 7. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 15:00 zapraszam na spotkanie Radę Duszpasterską do sali spotkań na plebanii. W czasie spotkania zostaną omówione planowane działania duszpasterskie parafii w bieżącym roku szkolnym i katechetycznym oraz sprawy aktualne, m.in. wizytacja administracyjna, która została zapowiedziana przez Kurię Diecezjalną na wtorek 10 października br.
 8. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego modlitwę różańcową w tym dniu ofiarujemy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii, a po Mszy Świętej o godz. 17:00 rozważymy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W pierwszy piątek miesiąca sakrament pokuty rozpocznie się o godzinie 16:00 razem z nabożeństwem różańcowym i adoracją Najświętszego Sakramentu. W pierwszą sobotę miesiąca zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny po nabożeństwie różańcowym.
 9. W jutrzejszy poniedziałek w liturgii wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. To wspomnienie ma nam przypominać, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, którego zadaniem jest obrona przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Pamiętajmy, aby każdego dnia polecać się opiece Świętych Aniołów, choćby przez dołączaną do porannego i wieczornego pacierza modlitwę „Aniele Boży, stróżu mój…”.
 10. W sobotę 7 października przeżywamy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które wiąże się ze zwycięstwem floty chrześcijańskiej nad muzułmańską flotą turecką pod Lepanto (obecnie Nafpaktos w Grecji) 7 października 1571 roku. Ówczesny papież Pius V ustanowił ten dzień jako wyraz wdzięczności za cudowne ocalenie chrześcijaństwa przez modlitwę różańcowa, dlatego jest to święto patronalne Kół Żywego Różańc Bitwa pod Lepanto była jedną z najkrwawszych bitew morskich w dziejach świata.
 11. W sobotę 7 października na granicach Polski odbędzie się modlitwa pod nazwą „Różaniec do granic”. Fundacja „SCALAM – Prostujemy Drogi Życia” organizuje i współfinansuje wyjazd autokarowy do miejscowości Kandyty (okolice Górowa Iławeckiego). Wyjazd o godz. 5:00 spod Fary w Przasnyszu, koszt: 20 zł. Zapisy pod numerem telefonu 660 733 400. Szczegóły na stronie internetowej naszej parafii.
 12. Jak słyszeliśmy z odczytanego listu Konferencji Episkopatu Polski w najbliższą niedzielę będziemy świętowali XVII Dzień Papieski pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Po każdej Mszy Świętej będą zbierane ofiary do specjalnych puszek jako wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 13. Z okazji Dnia Papieskiego w niedzielę za tydzień po każdej Mszy Świętej będzie możliwość oddania czci relikwiom Świętego Jana Pawła II.
 14. Trwa zbiórka zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy czynnie wspierają ten stary zwyczaj w naszej parafii, a dzisiaj szczególnie mieszkańcom Kuskowa za zebrane w ubiegłym tygodniu ofiary materialne. Bóg zapłać.
 15. W ubiegłą środę 27 września gminę Czernice Borowe odwiedzili uczestnicy ogólnopolskiej konferencji poświęconej miejscom pamięci narodowej w Polsce, zorganizowanej przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Wizytą studyjną objęto mogiłę zbiorową Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. usytuowaną na cmentarzu parafialnym w oraz mogiłę mieszkańców gminy Czernice Borowe zamordowanych w Pomiechówku w 1944 r. Uczestnicy konferencji odwiedzili także cmentarze z I wojny światowej w Obrębcu i w Chojnowie, nawiedzili nasz kościół oraz dworek w Chojnowie. Dziękuję za wspólne przygotowanie apelu pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Słowa podziękowania kieruje do władz samorządowych, dyrekcji szkoły, gminnej orkiestry dętej i harcerzy. Dziękuję Panu Janowi za słowo o historii kościoła, a Paniom z Koła Emerytów za regionalny poczęstunek. To cieszy, ale też zobowiązuje, że zostaliśmy zauważeni jako społeczność, która z zaangażowaniem otacza pamięcią i opieką miejsca naszej bolesnej historii. Więcej informacji z tej uroczystości na stronie Urzędu Gminy i naszej Parafii.
 16. W najbliższą sobotę o godz. 14:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Myśliwych oraz ich Rodzin z Koła Łowieckiego „Jeleń” w Przasnyszu z okazji 70. rocznicy powstania. Z tej okazji składamy serdeczne życzenia zdrowia i błogosławieństwa Bożego w trosce o faunę i florę w lasach naszej okolicy. Darz Bór i Szczęść Boże.
 17. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI DO WIERNYCH KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W POLSCE W ZWIĄZKU Z TRZĘSIENIEM ZIEMI W MEKSYKU. Od kilku dni napływają do nas zatrważające informacje z Meksyku, o tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi, w którym życie straciły setki osób, a tysiące zostały pozbawione swojego dobytku i środków do życia. Z prośbą o pomoc Kościoła w Polsce, zwróciła się do nas Konferencja Episkopatu Meksyku. Ludzkie dramaty, których świadkami byliśmy niejednokrotnie pokazują, że Polacy mają dobre i otwarte serca. Dlatego i dziś zwracam się z apelem do wszystkich wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o pomoc dla ofiar kataklizmu. Chcemy to uczynić zarówno w wymiarze duchowym jak i materialnym, organizując Dzień Pomocy Ofiarom Trzęsienia Ziemi w Meksyku pod nazwą „Kościół w Polsce dla Meksyku”. Proszę o modlitwę podczas Mszy Świętych we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce. Proszę o modlitwę w rodzinach oraz domach zakonnych. Proszę o modlitwę prywatną i wspólnotową podczas październikowych nabożeństw różańcowych. Pomoc materialną możemy z kolei przekazywać za pośrednictwem Caritas Polska, wysyłając sms z hasłem MEKSYK pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT), włączając się w organizowane w przed kościołami zbiórki ofiar, bądź dokonując bezpośrednich wpłat na konto Caritas Polska lub Caritas diecezjalnych – z dopiskiem MEKSYK. Potrzebne dane można odnaleźć na stronie caritas.pl Jednocześnie, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim Polakom za dotychczas hojnie okazywane wsparcie. Licząc na zrozumienie, pomoc i zaangażowanie, z serca błogosławię. Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.
 18. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 1 października (niedziela) – Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, która żyła w XIX wieku. Francuska karmelitanka i doktor Kościoła, odznaczająca się pokorą, ewangeliczną prostotą i wielkim zaufaniem do Boga. Jest patronką misji katolickich.
 • 2 października (poniedziałek) – Święci Aniołowie Stróżowie, którzy bronią nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Pamiętajmy o tym, aby każdego dnia polecać się opiece naszego Anioła Stróża.
 • 4 października (środa) – Święty Franciszek z Asyżu (Giovanni Bernardone). Po burzliwej młodości przeżył nawrócenie i wyrzekłszy się wszelkich dóbr postanowił naśladować Chrystusa w całkowitym ubóstwie. Radykalizm jego życia do dziś znajduje wielu naśladowców. Jest to dzień patrona papieża Franciszka.
 • 5 października (czwartek) – Święta Siostra Faustyna (Helena) Kowalska, dziewica i zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Sekretarka i apostołka Bożego Miłosierdzia. „Dzienniczek” jej autorstwa jest zaliczany do najwybitniejszych
 1. Młodzieży z naszej parafii, która rozpoczyna nowy rok akademicki życzymy Bożego błogosławieństwa, światła Ducha Świętego i opieki Matki Bożej Czernickiej.
 2. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy najlepsze życzenia i serdecznie pozdrawiamy. Modlimy się za chorych, a wszystkich zmarłych, szczególnie z naszej parafii, polecamy Bożemu miłosierdziu. Jeszcze raz wspominamy przed Bogiem poległych i zamordowanych w Powstaniu Warszawskim ze względu na 73. rocznicę upadku tego tragicznego aktu patriotyzmu, który trwał 63 dni od 1 sierpnia do 2 października 1944 r.
 3. Boże błogosławieństwo niech prowadzi nas w nowym miesiącu naszego życia i w trudzie modlitwy różańcowej, która jest okazją do wynagrodzenia za grzechy nasze i całego świata. Starajmy się wypełniać wolę Bożą słowem i codziennym życiem.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa