Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj dwudziesta ósma niedziela w roku liturgicznym, która jest jednocześnie XV Dniem Papieskim, przeżywanym w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Dni Papieskie są obchodzone w Polsce od 2001 roku jako wyraz naszej wdzięczności oraz duchowej jedności z Janem Pawłem II. Przypada w niedzielę przed 16 października, który jest dniem 37. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Świętego Piotra.

2. W tym dniu wspominamy wielkie dziedzictwo Świętego Jana Pawła II oraz wspieramy ofiarą Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która niesie pomoc materialną uzdolnionej młodzieży z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Obecnie z takiej pomocy korzysta ponad 2.500 młodych ludzi w całej Polsce.

3. Dzisiaj z okazji Dnia Papieskiego serdecznie witamy w naszej parafii zespół „Full Power Spirit” z Bielska Podlaskiej. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia oraz za modlitwę i ewangelizację w czasie dwóch koncertów po Mszy Świętej o godzinie 10:00 i 12:00. Zespół istnieje od 2001 roku i tworzy muzykę chrześcijańską w nurcie hip – hop, a dzisiaj zaprezentuje się w składzie: Mirosław Kirczuk i Marek Dzyr, a także gościnnie Olga Szomańska, znana z Oratorium Piotra Rubika „Tu Es Petrus” (Ty jesteś skałą). Głównym dobroczyńcą dzisiejszego pięknego wydarzenia w naszej parafii jest Fundacja „Scalam – prostujemy drogi życia” z siedzibą w Przasnyszu, za co bardzo dziękujemy Pani Prezes Elżbiecie Sosnowskiej i razem z Radą Duszpasterską oraz Akcją Katolicką zapraszamy do wspólnego uwielbienia Boga muzyką i śpiewem.

4. Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 10:00 nie będzie spotkania Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży, dlatego proszę o rozważanie tych samych tajemnic przez najbliższy miesiąc. Jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy czynnie włączają się w modlitwę różańcową w dni powszednie o godzinie 16:00, a w niedziele po Mszy Świętej o godzinie 15:00 (dzisiaj różaniec papieski). W przyszłą sobotę do poprowadzenia modlitwy różańcowej o godzinie 16:00 zapraszam Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego..

5. Oddanie czci relikwiom Świętego Jana Pawła II w niedzielę za dwa tygodnie 25 października po każdej Mszy Świętej.

6. Spotkanie scholi parafialnej w sobotę 17 października o godzinie 11:00, a kolejny występ w niedzielę za dwa tygodnie w czasie Mszy Świętej o godzinie 10:00.

7. Spotkanie ministrantów w najbliższą sobotę 17 października o godz. 10:00 w sali spotkań na plebanii.

8. Środa 14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim nauczycielom, katechetom i wychowawcom składamy serdeczne życzenia, a szczególnie Dyrekcjom i Radzie Pedagogicznej oraz wszystkim pracownikom naszej szkoły podstawowej i naszego gimnazjum. W intencji całej oświaty w naszej Ojczyźnie ofiarujemy w tym dniu nabożeństwo różańcowe. Zmarłych nauczycieli, katechetów i pracowników oświaty będziemy polecali Bożemu Miłosierdziu.

9. W najbliższy poniedziałek 12 października po Mszy Świętej o godz. 18:30 w Kościele Ojców Pasjonistów w Przasnyszu odbędzie się spotkanie ze znaną na całym świecie Anną Golędzinowską – nawróconą polską top modelką, aktorką, prezenterką telewizyjną, pracującą i mieszkającą we Włoszech, która głosi świadectwo swojego nawrócenia. Anna jest autorką bestselleru “Ocalona z piekła” i “Z ciemności do światła”. Po spotkaniu będzie można zakupić książkę jej autorstwa “Z ciemności do światła, jak żyć w czystości serca”. Spotkaniu patronuje Fundacja „Scalam – prostujemy drogi życia”. Organizatorzy serdecznie zapraszają, a więcej informacji w aktualnościach na stronie naszej parafii.

10. W przyszłą niedzielę 18 października będziemy przeżywać w naszej parafii uroczystość odpustową ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty, patrona naszego kościoła. Uroczystą Sumę o godzinie 12:00 z okolicznościowym kazaniem odprawi ks. kanonik Roman Bagiński – dyrektor ekonomiczny naszej diecezji, który będzie wśród już w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00. Przypominam, że w tym dniu nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00, a nabożeństwo różańcowe zostanie odprawione w czasie sumy odpustowej. Zapraszam wszystkich parafian i gości, całą asystę procesyjną, dziewczęta sypiące kwiatkami, służbę liturgiczną ołtarza, poczty sztandarowe, druhów i druhny z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

11. Po odpuście parafialnym będą przyjmowane wypominki roczne i jednorazowe oraz intencje Mszy Świętych na nowy rok kalendarzowy.

12. Bardzo dziękuję mieszkańcom Nowych Czernic od strony Węgry oraz mieszkańcom Zembrzusa Wielkiego, Chrostowa i Chojnowa (wieś i osiedle) za przekazane w ubiegłym tygodniu zboże i ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Dzisiaj po południu zbiórka zboża i ofiar materialnych w Czernicach Borowych.

13. W poniedziałek 5 października po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. kanonik Zbigniew Kurkiewicz – proboszcz parafii Świętego Mateusza w Zielonej Ciechanowskiej. Miał 56 lat, w kapłaństwie przeżył 31 lat, był proboszczem 18 lat. W ubiegły czwartek o godz. 12:00 została odprawiona Msza Święta w kościele w Zielonej, a później pogrzeb w rodzinnej Mławie. Śp. ksiądz Zbigniew był dziekanem, a później wicedziekanem naszego dekanatu, dlatego w żałobnej liturgii Mszy Świętej w Zielonej wzięła udział delegacja z naszej parafii wspólnie z druhami strażakami, za co bardzo dziękuję. Zmarłego kapłana polecajmy w modlitwie Bożemu Miłosierdziu. „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci”.

14. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 13 października (wtorek) – Błogosławiony Honorat Koźmiński (1829-1916). Prezbiter i zakonnik kapucyn. Ceniony kaznodzieja, spowiednik i pisarz religijny. Był odnowicielem życia zakonnego pod zaborem rosyjskim. Dał początek licznym zgromadzeniom przede wszystkim bezhabitowym, które mogły docierać do wielu różnych środowisk, by głosić ewangelię miłości.

• 15 października (czwartek) – Święta Teresa od Jezusa (1515-1582). Dziewica i doktor Kościoła. Wielka mistyczka, która zreformowała zakon karmelitański, do którego należała. Pochodziła z Avila w Hiszpanii.

• 16 października (piątek) – Święta Jadwiga Śląska, księżna która żyła w XIII wieku. Była żoną Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, a po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia. Jest patronką pojednania narodów, szczególnie czczona na Śląsku zarówno przez Polaków, jak i Niemców. Z wyjątkową cierpliwością i pokorą znosiła liczne nieszczęścia, które ją w życiu spotykały.

• 17 października (sobota) – Święty Ignacy Antiocheński. Biskup i męczennik z początków chrześcijaństwa. Był uczniem Świętego Jana Ewangelisty i następcą Świętego Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii (Syria). W czasie prześladowań za cesarza Trajana ok. 107 roku został uwięziony i skazany na śmierć. W drodze do Rzymu pisał listy do chrześcijan w tym mieście, aby nie starali się go uwolnić, gdyż pragnie być pszenicą zmieloną zębami lwów, aby stać się czystym chlebem Chrystusa. Jest jednym z pierwszych Ojców Kościoła.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa