Intencje Mszy Świętych 08.06.2026 – 14.06.2026

DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI
PONIEDZIAŁEK

08.06.26

8:00 Śp. Kamil Tabaczyński – 8. Msza Święta Gregoriańska.
9:00 Śp. Andrzej Janas – 9. intencja po pogrzebie.  Następna Msza Święta 07.07.2026, godz. 9:00.
15:00 Msza Święta dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Czernickiej, łaskę zdrowia i pomyślność dla mieszkańców miejscowości Zembrzus Wielki z okazji poświęcenia pól.
WTOREK

09.06.26

8:00 Śp. Kamil Tabaczyński – 9. Msza Święta Gregoriańska.
15:00 Msza Święta dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Czernickiej, łaskę zdrowia i pomyślność dla mieszkańców miejscowości Chojnówka, Chojnowo Kolonia i Chojnowo z okazji poświęcenia pól.
ŚRODA

10.06.26

8:00 Śp. Kamil Tabaczyński – 10. Msza Święta Gregoriańska.
15:00 Msza Święta dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Czernickiej, łaskę zdrowia i pomyślność dla mieszkańców miejscowości Nowe Czernice z okazji poświęcenia pól.
CZWARTEK

11.06.26

14:00 Msza Święta dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Czernickiej, łaskę zdrowia i pomyślność dla mieszkańców miejscowości Jabłonowo, Kuskowo, Zalesie i Chrostowo Wielkie z okazji poświęcenia pól.
16:30 Śp. Stanisława Granoszewska – 13. rocznica śmierci.
Śp. Kamil Tabaczyński – 11. Msza Święta Gregoriańska.
PIĄTEK

12.06.26

16:30 Śp. Andrzej Dzieliński – 16. intencja po pogrzebie.  Następna Msza Święta 25.07.2026, godz. 9:00.
Śp. Kamil Tabaczyński – 12. Msza Święta Gregoriańska.
SOBOTA

13.06.26

14:00 Msza Święta dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Czernickiej, łaskę zdrowia i pomyślność dla mieszkańców miejscowości Kownaty z okazji poświęcenia pól.
16:30 Śp. Apolonia i Franciszek Tabaczyńscy, dziadkowie Anastazja i Stanisław Adamscy oraz szwagier Bogdan Magnuszewski – 21. rocznica śmierci Apolonii.
Śp. Kamil Tabaczyński – 13. Msza Święta Gregoriańska.
17:00 Śp. Innocenty Jaworski i Piotr Jaworski – Msza Święta z okazji rocznicy urodzin Innocentego.
Śp. Kazimierz Krzysztof Kołakowski, Wanda Kołakowska i Grażynka Kołakowska oraz Krystyna i Franciszek Kołakowscy – 11. rocznica śmierci Kazimierza Krzysztofa.
NIEDZIELA

14.06.26

 

9:30 Śp. Zofia Rzeplińska – 1. rocznica śmierci, intencja rodziny Kobylińskich.
Śp. Kamil Tabaczyński – 14. Msza Święta Gregoriańska.
12:00 Msza Święta dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Czernickiej, łaskę zdrowia i pomyślność codziennego życia dla Alicji i Mateusza Szemplińskich z okazji 1. rocznicy  zawarcia sakramentu małżeństwa.
Msza Święta dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Czernickiej, łaskę zdrowia i pomyślność codziennego życia dla Beaty i Dominika Grzegorzewskich z okazji 1. rocznicy  zawarcia sakramentu małżeństwa.
15:00 Śp. Włodzimierz Chmieliński – 25. rocznica śmierci.
Śp. rodzice Maria Teresa i Czesław Brala oraz zmarli z całej rodziny Brala – 10. rocznica śmierci Marii Teresy.

NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA „A” 04.06.2026

  1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną w tradycji Bożym Ciałem. Inicjatorką ustanowienia tej uroczystości była Święta Julianna z Cornillon, żyjąca w XIII wieku we Francji. Tamtejszy biskup Jakub z Liege po wyborze na papieża już jako Urban IV wprowadził obchody święta Bożego Ciała w Rzymie w 1264 roku, natomiast papież Jan XXII na początku XIV wieku zatwierdził to święto dla całego Kościoła.
  2. Msze Święte w naszej parafii o godzinie 8:30, 10:00 (on-line) i 12:00. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa i wyruszy procesją eucharystyczną (teoforyczną) do czterech ołtarzy, następnie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata przy figurce Serca Jezusa i zakończenie uroczystości w kościele. Nasz udział w procesji Bożego Ciała jest publicznym wyznaniem wiary w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Boże Ciało to uroczystość „nakazana”, dlatego wiernych Kościoła katolickiego obowiązuje udział we Mszy Świętej. W tym roku jest to również pierwszy czwartek miesiąca.
  3. Dzisiaj Komunia Święta jest udzielana pod dwiema postaciami, podobnie jak w Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.
  4. Po uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa przeżywamy dawną oktawę Bożego Ciała i przeżywamy obrzędy poświęcenia pól w poszczególnych miejscowościach naszej parafii. W najbliższą sobotę miejscowość Miłoszewiec i Ostafieje – Msza Święta w kościele o godz. 11:30.
  5. Serdeczne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, pocztów sztandarowych, dziewcząt sypiących kwiatkami oraz dla dzieci, które w tym roku przystąpiły do pierwszej Komunii Świętej i odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego. Dziękuję Księdzu Andrzejowi, Panu Panu Stanisławowi – Szafarzowi Nadzwyczajnemu Komunii Świętej, Panu Organiście i Panu Zakrystianinowi, Liturgicznej Służbie Ołtarza (ministrantom, lektorom i psałterzystkom). Szczególne podziękowania dla druhen i druhów z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej za obecność i pomoc organizacyjną. Bóg zapłać wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.
  6. Na stoliku z prasą przy wyjściu z kościoła znajdują się książeczki pt. „Śpiewnik na procesję Bożego Ciała” z ciekawymi informacjami na temat zwyczajów i cudów eucharystycznych w Polsce.
  7. Bardzo dziękuję za przygotowanie czterech ołtarzy, które w odpowiedni sposób nawiązują do dzisiejszej uroczystości oraz przesłania Roku Duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Uczniowie – Misjonarze”.
  8. Ołtarze zgodnie z tradycją wykonują następując miejscowości naszej parafii: ołtarz pierwszy przy posesji p. Kościug – Chrostowo Wielkie, ołtarz drugi przy posesji p. Łąkowskich – Czernice Borowe (mieszkańcy ulicy Kościelnej, Sadowej, Dolnej i Jasnej), ołtarz trzeci przy posesji p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki, ołtarz czwarty przy posesji p. Pikus – Chojnowo. Dziękuję za dekorację naszych domów i posesji, a Radzie Duszpasterskiej za współpracę i okazaną pomoc.
  9. W piątek po uroczystości Bożego Ciała Biskup Płocki udziela dyspensy od pokarmów mięsnych dla wiernych diecezji płockiej i przebywających tego dnia w naszej diecezji.
  10. Ten dzień to pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się od godziny 15:30 i będzie możliwy sakrament pokuty. O godz. 16:30 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa.
  11. Przed nami również pierwsza sobota miesiąca. O godz. 10:00 wotywa ku czci Niepokalanego Serca Maryi z Litanią do Serca Pana Jezusa, poprzedzona modlitwą różańcową.
  12. W pierwszą niedzielę miesiąca czerwca – adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo czerwcowe i procesja eucharystyczna na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00. Ponownie zapraszam asystę i dziewczęta do sypania kwiatkami oraz służbę liturgiczną.
  13. Ta niedziela to będzie również XIX Dzień Dziękczynienia za opiekę Boga nad naszą Ojczyzną i Kościołem w Polsce. W tym roku nosi hasło „Dziękujemy za świadectwo wiary”. Po Mszy Świętej można będzie złożyć ofiarę do puszki na dokończenie i wyposażenie świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie.
  14. Nabożeństwo czerwcowe jest odprawiane w dni powszednie zgodnie z godziną Mszy Świętej, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godz. 15:00 lub o godz. 12:00 (tak będzie w najbliższą niedzielę).
  15. W ostatnim czasie nasz kościół wzbogacił się o efektowną pozłacaną puszkę do przechowywania i udzielania Komunii Świętej, która po łacinie jest nazywana „cyborium”. Bardzo dziękuję za ten cenny dar p. Jadwidze i Bogdanowi Zembrzuskim, ufundowany z okazji złotego jubileuszu sakramentu małżeństwa (2024 r.). Poświęcenie odbędzie się dzisiaj na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 9:30. Serdeczne życzenia na dalsze rocznice i jubileusze wspólnej drogi w sakramencie małżeństwa i życiu rodzinnym.
  16. Wszystkim parafianom i naszym gościom, którzy przeżywają w tym tygodniu swoje osobiste święta, szczególnie imieniny i urodziny oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, składamy najlepsze życzenia. Chorych wspieramy modlitwą, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu (wczoraj zmarła śp. Łucja Milewska, związana rodzinnie z naszą parafią). Wszystkim życzymy dobrej, spokojnej i błogosławionej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, dziękując za każde dobro i modlitwę. Pamiętamy o wszystkich służbach i instytucjach, które pełnią dyżury dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Policja apeluje o ostrożność i rozwagę na drodze w trakcie różnych podróży podczas długiego weekendu.
  17. Chrystus Pan nazwał swoje Ciało prawdziwym pokarmem, a swoją Krew prawdziwym napojem. Msza się kończy i Msza się zaczyna, ponieważ Jezus żyje i jest obecny wśród nas, szczególnie w Eucharystii. Bóg jest tak blisko, że w każdym tabernakulum jest skrawek nieba na ziemi. Z wiarą starajmy się przyjąć tę trudną, lecz piękną prawdę, aby trwać w niej przez wszystkie dni naszego życia.

Płock. XIV Marsz dla Życia i Rodziny

Po raz czwarty w Płocku odbyło się Diecezjalne Święto Rodziny. Rozpoczęła je Msza św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Szymona Stułkowskiego, a po niej ulicami Płocka przeszedł XIV Marsz dla Życia i Rodziny. W jego trakcie składano kwiaty w miejscach związanych z pamiętną wizytą Jana Pawła II w Płocku, 35 lat temu. Uczestnicy marszu dotarli do ogrodu WSD w Płocku, gdzie odbywał się festyn rodzinny z mnóstwem atrakcji szczególnie dla małych uczestników. Diecezjalnemu świętowaniu towarzyszyło hasło: „Czas obronić małżeństwo!”, „Czas obronić życie!”.